Dziś punktualnie o godzinie 9.00 maturzyści zasiedli do pisania obowiązkowego egzaminu z języka polskiego. Co ciekawe, niemal dwie godziny wcześniej w Google Trends zaczęły się pojawiać lawinowo zapytania o ambicję i „Lalkę” Bolesława Prusa. Maturzyści wychodzący ze szkół, mieli potwierdzić, że tematem rozprawki miał być „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu”.
"Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu" - to jeden z tematów rozprawki, jaki miał się pojawić na dzisiejszej maturze z języka polskiego – podał onet.pl, powołując się na maturzystów opuszczających sale egzaminacyjne. Wypracowanie trzeba było napisać w oparciu o „Lalkę” Bolesława Prusa.
Centralna Komisja Egzaminacyjna nie podała jeszcze, czy faktycznie taki temat pojawił się na tegorocznym egzaminie dojrzałości.
Czego w internecie szukano dziś rano? Jak widzimy, w wyszukiwarce pojawiło się zapytanie, które jest zbieżne z tematem dzisiejszej rozprawki.
Wyjątkowo dużą popularność zaczęła zyskiwać dziś rano – od godziny 7.17 fraza "Lalka ambicja". Przed rozpoczęciem egzaminu taką prawidłowość w zapytaniach zauważono w województwie podlaskim, a tuż po godzinie 9.00 – w województwie mazowieckim.
Czego jeszcze szukali internauci? W wyszukiwarkę wpisywano „Wokulski”, „ambicja w lekturach”, „motyw ambicji”. Poszukiwano także streszczeń „Lalki”.
„Lalka” Prusa dość często pojawia się na egzaminach maturalnych, więc takie frazy nie powinny dziwić, lecz konkretne zapytania, zwłaszcza tak zbliżone do tematu – jeśli on oczywiście zostanie potwierdzony przez CKE – dają do myślenia. Doszło do wycieku?
Maturzysta – tak jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
Maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.