Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Więcej uczniów wybiera kształcenie zawodowe

Więcej absolwentów szkół podstawowych wybiera szkolnictwo zawodowe niż licea ogólnokształcące i to jest pozytywna zmiana – ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Minister uczestniczył w kuratorium oświaty w Lublinie w konferencji prasowej online, poświęconej prezentacji możliwości dalszego kształcenia dla absolwentów szkół podstawowych.

Czarnek powiedział, że reforma szkolnictwa zawodowego, którą przeprowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej pod rządami Anny Zalewskiej, przynosi już teraz pożądane efekty.

"To zmiana pewnego trendu. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy sytuację, w której większość absolwentów szkół podstawowych wybierała licea ogólnokształcące, a nie szkolnictwo zawodowe. Natomiast w ub. roku 2020 ponad połowa – około 56 proc. – absolwentów szkół podstawowych wybrało szkolnictwo zawodowe. To jest zmiana trendu w pożądanym kierunku"

– ocenił Czarnek.

Jego zdaniem ten wcześniejszy wybór przez większość absolwentów liceów ogólnokształcących nie zawsze był trafiony.

"Ludzie młodzi potrzebują dzisiaj nauki zawodu na wysokim poziomie i taki wysoki poziom coraz bardziej z roku na rok zapewnia szkolnictwo zawodowe w Polsce, dzięki tym reformom, które w ostatnich latach zostały wprowadzone"

– dodał minister.

Świadomość wyboru kierunku

Czarnek podkreślił, że wybór szkoły ponadpodstawowej przez ucznia musi być świadomy i to uczeń powinien być przekonany – na ile to jest możliwe u 15-latka – że wybiera tę, a nie inną szkołę, liceum, technikum czy szkołę zawodową. Jak dodał, tej świadomości sprzyjają rożne akcje i działania prowadzone przez placówki oświaty, w tym także przez Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Na konferencji zaprezentowano, umieszczony na stronie internetowej lubelskiego kuratorium, informator o szkołach ponadpodstawowych w województwie. To przygotowana we współpracy ze szkołami wyszukiwarka, w której można znaleźć informacje o rekrutacji i ofertach poszczególnych placówek – m.in. o profilach nauczania, zajęciach z języków obcych czy o zajęciach dodatkowych.

Na stronie umieszczona została także prezentacja "Wspieram, nie wybieram" przygotowana z myślą o rodzicach i opiekunach uczniów klas VIII, w której podane są m.in. informacje o rodzajach szkół ponadpodstawowych, harmonogram rekrutacji.

Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk powiedziała, że w woj. lubelskim jest około 20 tys. uczniów klas VIII, którzy myślą teraz o tym, jaką szkołę wybrać. Dodała, że przed pandemią pomagały im w tym różne wydarzenia, m.in targi edukacyjne, dni otwarte w szkołach, konferencje dla rodziców, ale obecnie takie spotkania nie mogą się odbywać.

"Jesteśmy świadomi tego, że jest to jedna z najważniejszych decyzji młodego człowieka, która rzutuje na jego dalsze życie, dlatego chcemy wspomóc zarówno uczniów, jak i ich rodziców w tym, by ich wybór był dla nich dobry"

– powiedziała Misiuk.

Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 17 maja.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#szkoła #zawód #Przemysław Czarnek

albicla.com@michalgradus