Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

W każdej gminie infolinia ws. dowozu na szczepienia

Listę numerów telefonów, pod które można zgłaszać potrzeby dowozu osób niepełnosprawnych i starszych na szczepienia w każdej gminie regionu opublikował Lubelski Urząd Wojewódzki. Dowozy organizują samorządy.

„Informacje na temat organizacji szczepień populacyjnych przeciw COVID-19 w poszczególnych gminach województwa lubelskiego, w tym transportu osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych mających trudność w dotarciu do punktu szczepień, można uzyskać dzwoniąc na specjalnie w tym celu uruchomione infolinie”

– poinformował Lubelski Urząd Wojewódzki w komunikacie na stronie internetowej.

Dołączona została no niego lista numerów gminnych infolinii. Na liście tej, liczącej 213 pozycji, są podane numery telefonów uruchomionych w każdej gminie w Lubelskiem (w wielu gminach podano kilka numerów), pod którymi można uzyskać informacje i zgłaszać potrzeby dowozu osób niepełnosprawnych i starszych na szczepienia. Podano także godziny, w których należy dzwonić, w większości są to godziny pracy urzędów.

Urząd Wojewódzki poinformował także o uruchomieniu infolinii przy pełnomocniku wojewody ds. szczepień, dla mieszkańców województwa lubelskiego (numery telefonów - 538 518 189 oraz 538 517 326), która będzie funkcjonować od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Dowożenie do punktów szczepień osób niepełnosprawnych lub starszych, które samodzielnie nie mogą tam dotrzeć, organizują samorządy. W Lublinie za organizację i realizację transportu odpowiadać będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które zapewni busy przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Powołany został także koordynator transportu. „Wszystkie nasze działania w tym zakresie będą na bieżąco modyfikowane w zależności od pojawiających się potrzeb i oczekiwań sygnalizowanych ze strony osób starszych i z niepełnosprawnościami” – zapewniła zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska.

Specjalną akcję informacyjną o szczepieniach wśród seniorów przeprowadzono w Chełmie. Pracownicy tamtejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie udali się bezpośrednio do blisko 2,2 tys. najstarszych mieszkańców, by poinformować o możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 i bezpłatnym dowozie do punktu szczepień.

Przyjmowali też deklaracje od chętnych seniorów, by pomóc im w zapisach. "Te wizyty były po to, aby rozwiewać wątpliwości i wspierać mieszkańców miasta, szczególnie tych najstarszych, w jak najszybszym uzyskaniu dostępu do szczepień" – tłumaczył wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński.

Dominik Gil z gabinetu prezydenta Chełma poinformował, że do 15 stycznia chęć uczestnictwa w szczepieniach zadeklarowały łącznie 1132 osoby, co stanowi 42 proc. ogółu mieszkańców miasta w wieku 80 lat i więcej. Natomiast 117 osób zgłosiło potrzebę dowozu do punktu szczepień. W Chełmie zaplanowanych jest osiem punktów szczepień.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

mch