W piątek 3 stycznia 2025 r. tysiące rolników (nie tylko z Polski) przemaszeruje przez Warszawę. Manifestacja jest związana z wizytą przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Polityk zainauguruje polską prezydencję w Unii Europejskiej.
Rolnicy wykrzyczą sprzeciw wobec pięciu konkretnym obszarom: Zielonego Ładowi, importowi towarów rolniczych z Ukrainy, niszczeniu polskich lasów i łowiectwa, wygaszaniu polskiej gospodarki oraz umowie handlowej z krajami Mercosuru.
Chodzi o sprzeciw wobec "unijnego szaleństwa" - wskazuje ogólnie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Zdeterminowani wykrzyczeć swój sprzeciw rolnicy nie mogą liczyć na spokojne przyjęcie w stolicy. Reporter Republiki Łukasz Żmuda udał się pod Teatr Narodowy w Warszawie w przededniu manifestacji. To tam odbędzie się uroczysta gala z udzialem von der Leyen.
„Uśmiechnięta Polska w pełnej krasie. Świeże barierki!” – mówi na nagraniu opublikowanym na X.