- By zawsze pamiętano i przez tę pamięć nigdy więcej świat nie pozwolił na to, by doszło do takiej dramatycznej katastrofy ludzkiej; katastrofy ludzkości - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Kilkudziesięciu ocalałych - byłych więźniów niemieckich obozów, a także prezydent Andrzej Duda, złożyli w poniedziałek rano wieńce i znicze przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Było to pierwsze z wydarzeń poniedziałkowych uroczystości.
Główne obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się w poniedziałek po godz. 16 w Miejscu Pamięci Auschwitz, zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie około 50 ocalałych - byłych więźniów niemieckich obozów. Na miejsce przybędą także delegacje z zagranicy, w tym m.in. król Karol III.
Prezydent RP @AndrzejDuda i Ocalali złożyli wieniec pod Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz. pic.twitter.com/gBxsy787Hd
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 27, 2025
Prezydent Polski w swojej przemowie w miejscu pamięci przypomniał, że upamiętnienie dotyczy również 3 mln Polaków narodowości Żydowskiej, którzy zginęli w ramach zbrodni Holokaustu w ciągu II wojny światowej. Przypomniał o misji rotmistrza Pileckiego, który dobrowolnie dał się uwięzić w tym obozie.
Dzisiaj jako spadkobiercy rotmistrza Witolda Pileckiego sprawujemy pieczę nad tymi miejscami. Polsko o te miejsca dba po to, by ta pamięć nie zginęła, by nie zagasła. By zawsze pamiętano i przez tę pamięć nigdy więcej świat nie pozwolił na to, by doszło do takiej dramatycznej katastrofy ludzkiej
Zaznaczył, że "to, że przedstawiciele jednego narodu mogli wyrządzić tak straszliwe, niewyobrażalne krzywdy innym narodom to coś czego w dziejach ludzkości nigdy nie było".
#NaŻywo | Wypowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. https://t.co/NOKUepNjzS
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 27, 2025
27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze około 7 tys. - w tym 500 dzieci - witali ich jako wyzwolicieli. Współcześnie data ta obchodzona jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Niemiecki obóz Auschwitz jest symbolem zagłady Żydów. W ciągu niespełna pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 mln istnień. Liczba ofiar żydowskich to około 1 mln osób. Obóz jest zarazem symbolem martyrologii Polaków, Romów. Ginęli tu jeńcy sowieccy i przedstawiciele innych narodów.