GP: Za Trumpa Europa przestanie być niemiecka » CZYTAJ TERAZ »

Uroczystości w obozie w Auschwitz. "By świat nigdy więcej nie pozwolił na katastrofę ludzkości"

- By zawsze pamiętano i przez tę pamięć nigdy więcej świat nie pozwolił na to, by doszło do takiej dramatycznej katastrofy ludzkiej; katastrofy ludzkości - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Prezydent Andrzej Duda przemawiał podczas 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz
Prezydent Andrzej Duda przemawiał podczas 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz
screenshot - Kancelaria Prezydenta - YT

Kilkudziesięciu ocalałych - byłych więźniów niemieckich obozów, a także prezydent Andrzej Duda, złożyli w poniedziałek rano wieńce i znicze przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Było to pierwsze z wydarzeń poniedziałkowych uroczystości.

Główne obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się w poniedziałek po godz. 16 w Miejscu Pamięci Auschwitz, zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie około 50 ocalałych - byłych więźniów niemieckich obozów. Na miejsce przybędą także delegacje z zagranicy, w tym m.in. król Karol III.

"By świat pamiętał"

Prezydent Polski w swojej przemowie w miejscu pamięci przypomniał, że upamiętnienie dotyczy również 3 mln Polaków narodowości Żydowskiej, którzy zginęli w ramach zbrodni Holokaustu w ciągu II wojny światowej. Przypomniał o misji rotmistrza Pileckiego, który dobrowolnie dał się uwięzić w tym obozie.

Dzisiaj jako spadkobiercy rotmistrza Witolda Pileckiego sprawujemy pieczę nad tymi miejscami. Polsko o te miejsca dba po to, by ta pamięć nie zginęła, by nie zagasła. By zawsze pamiętano i przez tę pamięć nigdy więcej świat nie pozwolił na to, by doszło do takiej dramatycznej katastrofy ludzkiej

– podkreślił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że "to, że przedstawiciele jednego narodu mogli wyrządzić tak straszliwe, niewyobrażalne krzywdy innym narodom to coś czego w dziejach ludzkości nigdy nie było".

Otwarcie bram

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze około 7 tys. - w tym 500 dzieci - witali ich jako wyzwolicieli. Współcześnie data ta obchodzona jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Niemiecki obóz Auschwitz jest symbolem zagłady Żydów. W ciągu niespełna pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 mln istnień. Liczba ofiar żydowskich to około 1 mln osób. Obóz jest zarazem symbolem martyrologii Polaków, Romów. Ginęli tu jeńcy sowieccy i przedstawiciele innych narodów. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Duda #80. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz

st