Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Unia chce zakazać płatności gotówkowych. Dziś w tej sprawie zagłosuje Parlament Europejski

Płatności gotówkowe tylko do kwoty 10 tys. euro z możliwością obniżenia limitu - nad propozycją tej treści głosować dziś będzie Parlament Europejski. Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, polski rząd rozwiązanie popiera. Zgody nie ma jednak wśród europosłów Prawa i Sprawiedliwości. - Warto się interesować naszą wolnością, bo to jest kwestia naszej przyszłości - ostrzega Patryk Jaki.

Banknoty stuzłotowe pieniądze
PhotoMIX-Company - pixabay.com

W styczniu br. Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski wstępnie porozumiały się ws. zaostrzenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowania terroryzmu i omijania sankcji. W konsekwencji pod głosowanie trafi propozycja ograniczenia płatności gotówkowych, ustanawiająca górny limit na poziomie 10 tys. euro dla wszystkich krajów Wspólnoty.

To pułap maksymalny, bo - zgodnie z założeniami projektu - państwa członkowskie miałyby możliwość ustanowienia niższego limitu.

Jaki: jestem temu zdecydowanie przeciwny

Przed głosowaniem o propozycji poinformował europoseł PiS Patryk Jaki.

- Jak w przyszłości będzie państwo chcieli sobie kupić nowy samochód za gotówkę, nie będzie już takiej możliwości. Ja jestem temu zdecydowanie przeciwny - mówi na nagraniu.

I dalej: „Doświadczenie pokazuje, że przejście całkowicie na pieniądz cyfrowy to oddanie swojej wolności tym, którzy tą wolnością będą mogli teraz dowolnie dysponować”.

Przypomniał przypadki z Kanady i Wielkiej Brytanii, gdzie dochodziło do blokady kont tylko ze względu na poglądy polityczne. - Warto się interesować naszą wolnością, bo jest kwestia naszej przyszłości - zaapelował.

Polski rząd „za”

Zgodnie z obowiązującymi przepisami transakcje gotówkowe powyżej 10 tys. euro są kontrolowane. Sprzedawca na terenie Wspólnoty jest zobligowany do weryfikacji klienta pod kątem źródła pochodzenia pieniędzy. Ma też obowiązek wysłać raport o transakcji Generalnemu Inspektoratowi Informacji Finansowej. Projektowane zmiany mają obniżyć ten pułap do zaledwie 3 tys. euro. Praktyka ma obowiązywać m.in. w handlu biżuterią, luksusowymi samochodami, prywatnymi samolotami i statkami.

Jeśli propozycje wejdą w życie, niemożliwy będzie zakup samochodu za gotówkę. Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, polski rząd zmiany popiera.

"Polska konsekwentnie opowiadała się za powyższym rozwiązaniem w toku procesu legislacyjnego AMLR (rozporządzenie w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu - red.). Stanowisko Polski nie uległo zmianie"

- wynika z odpowiedzi resortu finansów, które otrzymał "DGP".

Przeciw Narodowy Bank Polski

Gazeta zwróciła się o komentarz także do NBP. Bank centralny jednoznacznie opowiedział się przeciw unijnemu zaostrzeniu:

"Zagwarantowanie każdej osobie możliwości podejmowania decyzji co do formy płatności, z której chce skorzystać, jest zdaniem Narodowego Banku Polskiego działaniem na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, w szczególności tych osób, które nie posiadają lub mają ograniczony dostęp do elektronicznych form płatności i ciągle deklarujących wysokie przywiązanie do gotówkowych form płatności".

Przyjęcie limitu dla transakcji gotówkowych za zbyt daleko idącą ingerencją w swobody obywatelskie oraz prywatność obywateli uznał z kolei Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

 



Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, niezalezna.pl, X

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo