Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, pieniądze zostały znalezione podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Zielonej Góry.
Podczas rewizji okazało się, że jeden z kierowców, wbrew obowiązującym przepisom, nie zgłosił przewozu znacznych ilości środków pieniężnych. W jego bagażu znajdowało się bowiem 17 tysięcy euro
– dodała.
W związku z niedopełnieniem przez mężczyznę obowiązku dokonania zgłoszenia przewozu gotówki, 33-letni Ukrainiec został ukarany mandatem w wysokości 5,2 tys. zł.
Chabowska przypomniała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba która wjeżdża do UE lub z niej wyjeżdża i przewozi środki pieniężne o wartości minimum 10 tys. euro (lub jej równowartość w innej walucie), ma obowiązek zgłosić ten fakt w formie pisemnej. Niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.
Jak zaznaczyła rzeczniczka, w październiku br. podczas kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy KAS na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w regionie, stwierdzono tylko jeden przypadek niezgłoszenia przewożenia gotówki powyżej 10 tys. euro.
Natomiast o tym obowiązku pamiętało sporo podróżnych, bo w minionym miesiącu odnotowaliśmy ponad 500 takich zgłoszeń. Wśród przewożonych walut były euro, dolary amerykańskie, kanadyjskie, funty brytyjskie, korony szwedzki i złotówki
– wymieniła Chabowska.
Rekordowy pod względem ujawnień niezgłoszonej gotówki był sierpień br., wówczas funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu ujawnili m.in. 600 tys. koron szwedzkich, 75 tys. funtów brytyjskich, 11 tys. dolarów amerykańskich, 103 tys. hrywien oraz 36 tys. euro.