Papież Franciszek 26 maja 2020 r. zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Sługi Bożego ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba. Akt ten wieńczy proces potrzebny do ogłoszenia ks. McGivneya błogosławionym Kościoła katolickiego – poinformował dzisiaj rzecznik Rycerzy Kolumba w Polsce, Tomasz Adamski.
Dodał, że nie są znane szczegóły nadchodzącej beatyfikacji, ponieważ jeszcze niczego w tej sferze nie ogłoszono.
- Z pewnością trwają w tej chwili prace nad detalami dotyczącymi tej uroczystości, ale wiele rzeczy zależy od trwającej pandemii. Możemy jednak zakładać, że beatyfikacja odbędzie się w stanie Connecticut w USA, gdzie urodził się ks. McGivney.
Rzecznik Rycerzy Kolumba przypomniał, że dekret o heroiczności cnót, zezwalający na publiczny kult ks. McGivneya jako Sługi Bożego, podpisał w 2008 r. papież Benedykt XVI.
- Od chwili rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wpłynęło wiele informacji o łaskach otrzymanych za przyczyną ks. McGivneya w sprawach związanych z walką z nałogiem, powrotem do wiary, pojednaniem w rodzinie, odzyskaniem pracy i uzdrowieniem z chorób. Dekret Kongregacji, podpisany przez Ojca Świętego, opisuje cudowne uzdrowienie dziecka w łonie matki w sytuacji zagrażającej jego życiu. Rodzina dziecka prosiła o wstawiennictwo Sługę Bożego ks. Michaela McGivneya. Sytuacja miała miejsce w 2015 r.
– powiedział rzecznik Rycerzy Kolumba.
Ojciec Święty @Pontifex_pl zatwierdził cud za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. Michaela McGivney'a, założyciela Rycerzy Kolumba @kofc!
— Rycerze Kolumba (@RycerzeKolumba) May 27, 2020
Oznacza to, że nasz założyciel w niedługim czasie zostanie ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego! pic.twitter.com/BR7i9Y55yF
- Ks. McGivney zainspirował wiele pokoleń katolickich mężczyzn do podwinięcia rękawów i wcielania wiary w czyn – powiedział przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba Carl Anderson.
- Znacznie wyprzedził swoją epokę, jeśli chodzi o powierzanie świeckim ważnej roli w Kościele. Dziś jego duch kształtuje wyjątkową działalność Rycerzy, służących osobom na marginesie społeczeństwa, podobnie jak on sam służył wdowom i sierotom w latach 80. XIX wieku
– podkreślił Anderson.
- Zbliżająca się beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba jest ogromnym świętem dla rycerskiej wspólnoty na całym świecie. Od ponad 10 lat trwamy na modlitwie w intencji beatyfikacji tego wspaniałego kapłana, którego wizja dała początek idei od niemal 140 lat kształtującej nasze rozumienie wiary i wierności Kościołowi oraz inspirującej nas do niesienia pomocy potrzebującym każdego dnia
– powiedział delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.
Ks. McGivney urodził się w USA w 1852 r. jako najstarszy syn w ubogiej, wielodzietnej rodzinie irlandzkich imigrantów. Już jako 13-latek pomagał rodzicom w utrzymaniu, pracując w miejscowej fabryce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. w najstarszej katolickiej katedrze w USA w Baltimore. Powierzono mu posługę w kościele Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut, gdzie pierwotnie miał być asystentem chorego proboszcza, ale w krótkim czasie był zmuszony przejąć wszystkie jego obowiązki.
W reakcji na problem wysokiej śmiertelności mężczyzn wykonujących niebezpieczne prace, silne antykatolickie uprzedzenia amerykańskiego społeczeństwa oraz powszechną biedę wśród katolików ks. McGivney w 1882 r. założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba – świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz sprawowania duszpasterskiej opieki nad swoimi parafianami ks. McGivney pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w miejscowym więzieniu i z determinacją promował abstynencję przez krzewienie kultury i popularyzację sportu. Zmarł na gruźlicę w wieku 38 lat w 1890 r., zostawiając po sobie 6-tysięczną organizację Rycerzy.
W czasie pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych, niespełna miesiąc po ogłoszeniu ks. McGivneya Sługą Bożym, papież Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku powiedział: "Czyż to nie zjednoczenie wizji i celu – zakorzenione w wierze i duchu ciągłego nawracania się i ofiarności – stanowi o tajemnicy imponującego wzrostu Kościoła w tym kraju? Musimy tu wspomnieć o wyjątkowych osiągnięciach wzorowego amerykańskiego kapłana, Sługi Bożego ks. Michaela McGivneya, którego wizja i zapał doprowadziły do ustanowienia Rycerzy Kolumba oraz o dziedzictwie całych pokoleń osób konsekrowanych i księży, którzy w cichości poświęcili swe życie służbie Ludowi Bożemu w niezliczonej liczbie szkół, szpitali i parafii".
Obecne Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce rozpoczęli działalność na zaproszenie św. Jana Pawła II prawie 15 lat temu i liczą ponad 6 tys. członków działających przy 119 parafiach na terenie 28 diecezji. Choć Rycerze Kolumba są organizacją świecką w ich szeregi wstępują również duchowni, w Polsce m.in. kard. Dziwisz, kard. Nycz czy abp Ryś.
Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm i wokół tych wartości kształtuje się ich formacja.