Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Twórca Rycerzy Kolumba trafi na ołtarze

Papież Franciszek 26 maja 2020 r. zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Sługi Bożego ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba. Akt ten wieńczy proces potrzebny do ogłoszenia ks. McGivneya błogosławionym Kościoła katolickiego – poinformował dzisiaj rzecznik Rycerzy Kolumba w Polsce, Tomasz Adamski.

Ks. Michael McGivney
Ks. Michael McGivney
By Judgefloro - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51402299

Dodał, że nie są znane szczegóły nadchodzącej beatyfikacji, ponieważ jeszcze niczego w tej sferze nie ogłoszono.

- Z pewnością trwają w tej chwili prace nad detalami dotyczącymi tej uroczystości, ale wiele rzeczy zależy od trwającej pandemii. Możemy jednak zakładać, że beatyfikacja odbędzie się w stanie Connecticut w USA, gdzie urodził się ks. McGivney.

Rzecznik Rycerzy Kolumba przypomniał, że dekret o heroiczności cnót, zezwalający na publiczny kult ks. McGivneya jako Sługi Bożego, podpisał w 2008 r. papież Benedykt XVI.

- Od chwili rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wpłynęło wiele informacji o łaskach otrzymanych za przyczyną ks. McGivneya w sprawach związanych z walką z nałogiem, powrotem do wiary, pojednaniem w rodzinie, odzyskaniem pracy i uzdrowieniem z chorób. Dekret Kongregacji, podpisany przez Ojca Świętego, opisuje cudowne uzdrowienie dziecka w łonie matki w sytuacji zagrażającej jego życiu. Rodzina dziecka prosiła o wstawiennictwo Sługę Bożego ks. Michaela McGivneya. Sytuacja miała miejsce w 2015 r.

– powiedział rzecznik Rycerzy Kolumba.

- Ks. McGivney zainspirował wiele pokoleń katolickich mężczyzn do podwinięcia rękawów i wcielania wiary w czyn – powiedział przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba Carl Anderson.

- Znacznie wyprzedził swoją epokę, jeśli chodzi o powierzanie świeckim ważnej roli w Kościele. Dziś jego duch kształtuje wyjątkową działalność Rycerzy, służących osobom na marginesie społeczeństwa, podobnie jak on sam służył wdowom i sierotom w latach 80. XIX wieku

 – podkreślił Anderson.

- Zbliżająca się beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba jest ogromnym świętem dla rycerskiej wspólnoty na całym świecie. Od ponad 10 lat trwamy na modlitwie w intencji beatyfikacji tego wspaniałego kapłana, którego wizja dała początek idei od niemal 140 lat kształtującej nasze rozumienie wiary i wierności Kościołowi oraz inspirującej nas do niesienia pomocy potrzebującym każdego dnia

 – powiedział delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

Ks. McGivney urodził się w USA w 1852 r. jako najstarszy syn w ubogiej, wielodzietnej rodzinie irlandzkich imigrantów. Już jako 13-latek pomagał rodzicom w utrzymaniu, pracując w miejscowej fabryce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. w najstarszej katolickiej katedrze w USA w Baltimore. Powierzono mu posługę w kościele Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut, gdzie pierwotnie miał być asystentem chorego proboszcza, ale w krótkim czasie był zmuszony przejąć wszystkie jego obowiązki.

W reakcji na problem wysokiej śmiertelności mężczyzn wykonujących niebezpieczne prace, silne antykatolickie uprzedzenia amerykańskiego społeczeństwa oraz powszechną biedę wśród katolików ks. McGivney w 1882 r. założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba – świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz sprawowania duszpasterskiej opieki nad swoimi parafianami ks. McGivney pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w miejscowym więzieniu i z determinacją promował abstynencję przez krzewienie kultury i popularyzację sportu. Zmarł na gruźlicę w wieku 38 lat w 1890 r., zostawiając po sobie 6-tysięczną organizację Rycerzy.

W czasie pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych, niespełna miesiąc po ogłoszeniu ks. McGivneya Sługą Bożym, papież Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku powiedział: "Czyż to nie zjednoczenie wizji i celu – zakorzenione w wierze i duchu ciągłego nawracania się i ofiarności – stanowi o tajemnicy imponującego wzrostu Kościoła w tym kraju? Musimy tu wspomnieć o wyjątkowych osiągnięciach wzorowego amerykańskiego kapłana, Sługi Bożego ks. Michaela McGivneya, którego wizja i zapał doprowadziły do ustanowienia Rycerzy Kolumba oraz o dziedzictwie całych pokoleń osób konsekrowanych i księży, którzy w cichości poświęcili swe życie służbie Ludowi Bożemu w niezliczonej liczbie szkół, szpitali i parafii".

Obecne Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce rozpoczęli działalność na zaproszenie św. Jana Pawła II prawie 15 lat temu i liczą ponad 6 tys. członków działających przy 119 parafiach na terenie 28 diecezji. Choć Rycerze Kolumba są organizacją świecką w ich szeregi wstępują również duchowni, w Polsce m.in. kard. Dziwisz, kard. Nycz czy abp Ryś.

Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm i wokół tych wartości kształtuje się ich formacja. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ks. Michael McGivney #Rycerze Kolumba

maa