Totalna dominacja. PiS z dwukrotnie większym poparciem niż KO. Zobacz nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje zdecydowanym liderem wyborczego wyścigu. Według najnowszego sondażu CBOS, chęć oddania głosu na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 36 procent wyborców. Spadają natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 36 procent wyborców
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

We wrześniu chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje 36 proc. potencjalnych wyborców – o jeden punkt procentowy mniej niż w sierpniu.

Co z opozycją? 

O połowę mniej (18 proc.) wskazań niż rządzące ugrupowanie ma Koalicja Obywatelska - podkreśla CBOS. Jak zaznaczono, poparcie dla głównej siły opozycyjnej drugi miesiąc z rzędu zmniejszyło się (w stosunku do sierpnia o 3 punkty procentowe, od lipca o 10 punktów).

Trzecią pozycję zajmuje Konfederacja WiN, na którą chce głosować 7 proc. (wzrost o jeden punkt procentowy).

Nowa Lewica może obecnie liczyć na głosy 5 proc. zamierzających brać udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem).

Jak podkreśla CBOS na najniższym poziomie z dotychczas rejestrowanych jest poparcie dla Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicja Polska) - 4 proc., o 1 punkt mniej niż w ubiegłym miesiącu.

Na komitet Bezpartyjni Samorządowcy zamierza głosować 2 proc. badanych; komitet ten nie był uwzględniony w poprzednim badaniu, podobnie jak komitet Polska Jest Jedna (1 proc. badanych).

23 proc. badanych to według CBOS niezdecydowani (spadek o 1 punkt proc.); 5 proc. respondentów (o 1 punkt więcej niż w ubiegłym miesiącu) odmówiło odpowiedzi.

CBOS zaznacza, że odsetki w badaniu nie sumują się do 100 "ze względu na zaokrąglenia do pełnych jednostek".

Polacy na wybory 

Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, deklaruje 83 proc. Polaków (wzrost o 3 punkty proc.); 11 proc. jest niezdecydowanych; 6 proc. na pewno nie wzięłoby udziału. Z obliczeń wyłączono odmowy odpowiedzi. Odsetki mogą nie sumować się do 100 ze względu na zaokrąglanie do jednostek. - "Faworytem w wyborach pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, którego poparcie ustabilizowało się i sięga obecnie 36 proc. Po dobrych czerwcowych i lipcowych notowaniach Koalicji Obywatelskiej, które dość zgodnie interpretowano jako efekt marszu 4 czerwca i odzyskania politycznej inicjatywy, poparcie dla tego ugrupowania spada. A zatem po okresie, kiedy notowania obu głównych sił na scenie politycznej praktycznie zrównały się, obserwujemy odtworzenie układu sił z marca i kwietnia tego roku. Wrześniowe badanie przynosi niepokojące wieści dla Trzeciej Drogi, której wejście do Sejmu jest coraz mniej pewne" - podsumowuje CBOS.

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września br. na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: : 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI).

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#sondaż #wybory #PiS #opozycja #CBOS

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo