W 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej rozpoczęła się XI edycja szkolenia wysokościowego służb mundurowych, które potrwa do 28 września. Uczestniczy w nim blisko 100 osób, m.in. przedstawiciele jednostek wojskowych, funkcjonariusze instytucji podległych MSWiA, ratownicy WOPR oraz członkowie cywilnych grup ratownictwa wysokościowego.
Celem szkolenia jest doskonalenie współdziałania przedstawicieli wymienionych instytucji w prowadzeniu akcji ratowniczych, w czasie zaistnienia sytuacji kryzysowych oraz klęsk żywiołowych. Specjaliści ratownictwa wysokościowego mieli także okazję zapoznania się z nowo wprowadzonym sprzętem specjalistycznym i zasadami jego użytkowania — czytamy na portalu karpackiego batalionu.
Pierwszego dnia szkolenie odbywało się w oparciu o Twierdzę Kłodzko, gdzie żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli techniki linowe. Tematyka szkolenia była obszerna i obejmowała m.in. budowę kolejek linowych i „tyrolskich”, wydobycie rannego ze studni, zjazdy i jumarowanie na ekspozycji, czy też ewakuację techniką układu samonapinającego. Drugiego dnia szkolenie odbywało się w malowniczym Lądku-Zdroju. Tam, na Górze Trojak doskonalono m.in. budowę stanowisk do technik linowych, budowę mostów linowych, zjazd z przepięciem do podchodzenia oraz techniki improwizowane — podaje 22. KBPG.