Wspólna inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Akademii Sztuki Wojennej dotycząca organizacji studiów podyplomowych dla kadry zarządzającej przedsiębiorstwami zbrojeniowymi została doceniona w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”. Wyróżnienie wręczono podczas uroczystej Gali Finałowej 9 kwietnia br. w Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie. W uroczystości uczestniczył dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologicznego PGZ S.A. dr Robert Kudelski.
Studia "Zarządzanie przedsiębiorstwem z branży zbrojeniowej" dla kadry zarządzającej przedsiębiorstwami zbrojeniowymi to wspólna inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Akademii Sztuki Wojennej. Realizowane są od 20 października 2017 r. przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej przy udziale podmiotów i ekspertów z: Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji MON, Centrum Certyfikacji Jakości WAT oraz należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A., modelowego przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego. Program studiów skonstruowany został w sposób wykorzystujący synergie różnych środowisk: naukowych, wojskowych i biznesowych. Znajdują się w nim zarówno zajęcia teoretyczne, jak praktyczne, w tym m.in. wykłady przedstawicieli kadry menedżerskiej spółek zbrojeniowych (w tym wchodzących w skład PGZ) oraz wizyty studyjne w przedsiębiorstwach.
W programie „Studia z Przyszłością”, organizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję PRC, certyfikowane są kierunki i specjalności studiów wyróżniające się nowoczesnością koncepcji kształcenia, najwyższą jakością realizowanych programów oraz zgodnością z potrzebami rynku pracy. W konkursie ocenia się również właściwe dostosowanie do oczekiwań interesariuszy zewnętrznych uczelni, co przyczynia się do wyposażenia absolwentów w umiejętności i kompetencje o wysokim poziomie użyteczności praktycznej. O przyznaniu wyróżnień decyduje Komisja Ekspertów, złożona z wybitnych naukowców specjalizujących się w problematyce jakości kształcenia i zarządzania szkolnictwem wyższym, przedstawicieli środowiska biznesowego oraz Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
***
Polska Grupa Zbrojeniowa współpracuje obecnie z kilkunastoma polskimi uczelniami wyższymi. Przedmiotem współpracy jest kooperacja pomiędzy Grupą PGZ i poszczególnymi ośrodkami naukowymi w zakresie prowadzenia wspólnych prac nad nowymi technologiami przeznaczonymi do wykorzystania w produkcji wojskowej oraz cywilnej. Współpraca obejmuje również możliwość kooperacji przy komercjalizacji już wypracowanych rozwiązań, wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektów badawczych i rozwojowych czy promowania wyników prowadzonych prac w środowiskach naukowym i biznesowym. Umowy dotyczą także wspólnej organizacji staży i praktyk zawodowych w spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także otwierają perspektywę tworzenia nowych specjalności oraz nowych kierunków studiów wyższych i podyplomowych.