Program profilaktyki nowotworów skóry "Stop! Czerniak" zainaugurował zarząd Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Całkowita jego wartość wynosi 1,261 mln zł, z czego 1,198 mln zł pochodzi z UE.
Liderem projektu jest wielkopolski Stawiszyn, członek Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
Burmistrz Grzegorz Kaczmarek poinformował na konferencji prasowej, że projekt potrwa przez 3 lata, a w jego ramach zostanie przebadanych 4,5 tys. osób w wieku od 50 do 64 lat. "Osoby w tym wieku należą do grupy najwyższego ryzyka" – wyjaśnił.
Powodem do opracowania programu były wyniki badań przeprowadzone wśród mieszkańców aglomeracji. Wynikało z nich, że występuje duża zachorowalność na nowotwór skóry.
"Czerniak jest bardzo agresywnym nowotworem skóry, daje liczne przerzuty. Ale wcześnie zauważony jest w stu procentach wyleczalny" – powiedziała wiceprezes zarządu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.
Program – jak poinformował prezes Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i prezydent Kalisza Krystian Kinastowski skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców aglomeracji.
"Dotrzemy z nim do każdej gminy. Tylko w ten sposób możemy ustrzec się przed złośliwym nowotworem skóry" – powiedział.
Starosta kaliski Krzysztof Nosal dodał, że "nikogo nie trzeba przekonywać, że profilaktyka jest o wiele tańsza niż leczenie".
Na terenie aglomeracji zostaną uruchomione punkty, w których ludzie będą mogli bezpłatnie zbadać skórę wideodermatoskopem.
- Zapraszamy do naszego żółto-niebieskiego autobusu z logiem "Stop! Czerniak". Dajmy sobie szansę na zdrowie" – zaapelował lekarz Sebastian Łaźniak.
W ramach programu zaplanowano happeningi profilaktyczne, które będą odbywały się w okresie letnim na kąpieliskach. Dla personelu medycznego, samorządowców, pracowników biur podróży i pracowników solariów przygotowano szkolenia, które poprowadzą profesjonaliści w zakresie nowotworów skóry i profilaktyki.
Członkami stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej są 24 samorządy. Mieszka tam 360 tys. osób.