Od piątku w Polsce trwają uroczyste obchody 7. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, których kulminacja nastąpi w poniedziałek 10 kwietnia. Jak co roku temu dniu towarzyszy wyjątkowa zaduma nad ofiarami katastrofy rządowego samolotu. Prezentujemy pięć tytułów, które pozwolą jeszcze raz zatrzymać się i pochylić się głębiej nad jedną z największych tragedii, jaka dotknęła nasz naród.
10 kwietnia 2017 r. przypada 7. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której śmierć poniósł prezydent RP Lech Kaczyński oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i dowódcy wszystkich rodzajów wojsk. W wielu miastach Polski odbywają się apele pamięci, msze i koncerty upamiętniające ten dzień.
Wszystkim tym, którzy z różnych powodów nie mogą wziąć udziału w oficjalnych uroczystościach, polecamy pięć tytułów, które pozwolą jeszcze raz powrócić myślami do 10 kwietnia 2010 roku.
1. „Anatomia upadku”, „Anatomia upadku 2” (reż. Anita Gargas)
„Anatomia upadku” to śledczy film dokumentalny z 2012 roku w reżyserii Anity Gargas dotyczący katastrofy smoleńskiej. W filmie wypowiadają się płk. Zbigniew Rzepa (Naczelna Prokuratura Wojskowa), prof. Marek Żylicz (członek polskiej komisji badającej katastrofę polskiego Tu-154), Aldona Polcyn (siostra Marka Uleryka), Lucyna Gągor (wdowa po gen. Franciszku Gągorze), prof. Kazimierz Nowaczyk, prof. Wiesław Binienda, Antoni Macierewicz, prof. Andrzej Stepnowski, prof. Jan B. Obrębski, prof. Jacek Rońda, prof. Piotr Witakowski, Dymitr Książek oraz mieszkańcy Smoleńska. Film przedstawia liczne argumenty, które według autorów filmu podważają tezę raportu MAK i Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego o tym, że brzoza smoleńska urwała część skrzydła samolotu, który następnie z tego powodu wykonał pół-beczkę i spadł do góry podwoziem. W 2014 r. powstała druga część obrazu pt. „Anatomia upadku 2”, ujawniająca nowe fakty w sprawie katastrofy i rzucająca nowe spojrzenie na toczące się w jej sprawie śledztwo.
Bardzo silny przekaz, jeżeli chodzi o fakty, bardzo mocna część dotycząca działalności służb specjalnych, bardzo dużo wypowiedzi pokazujących absurdalność oficjalnej tezy. Z filmu na film coraz mocniej widać, że coraz bardziej rośnie siła przekazu tych, którzy w oficjalną wersję nie wierzyli. Bardzo trudno będzie po tym filmie uwierzyć Putinowi, o ile w ogóle jest jeszcze ktoś na tyle głupi, by mu wierzyć
- mówił o filmie redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.
OBEJRZYJ:
„Anatomia upadku”
„Anatomia upadku 2”
2. „Mgła” (Maria Dłużewska, Joanna Lichocka)
Polski film dokumentalny z 2011 roku zrealizowany przez Marię Dłużewską i Joannę Lichocką, wyprodukowany przez tygodnik „Gazeta Polska”. Opowiada o przygotowaniach do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku i wydarzeniach do czasu pogrzebu pary prezydenckiej z perspektywy sześciu urzędników Kancelarii Prezydenta (Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Jakub Opara, Jacek Sasin, Marcin Wierzchowski, Paweł Zołoteńki). Wstęp muzyczny i motyw przewodni do filmu stanowi utwór religijny „Suplikacje, Święty Boże” zaaranżowany przez Michała Skarżyńskiego i wykonany przez Andrzeja Dziubka z grupy De Press.
OBEJRZYJ:
3. „Pogarda” (reż. Joanna Lichocka, Maria Dłużewska)
Kolejny obraz duetu Lichockiej i Dłużewskiej, nazywany czasem „Mgłą 2”. Tym razem autorki skupiły się na przedstawieniu tego, co po katastrofie smoleńskiej działo się na Krakowskim Przedmieściu - od początkowego stadium wypełnionego wspólną modlitwą i zadumą, aż po agresywne ataki na grupy modlących się pod Pałacem Prezydenckim.
OBEJRZYJ:
4. „Solidarni 2010” (reż. Ewa Stankiewicz, Jan Pospieszalski)
Film zrealizowany przez dokumentalistkę Ewę Stankiewicz oraz publicystę Jana Pospieszalskiego po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Dokument stanowi zapis rozmów prowadzonych pomiędzy ludźmi zgromadzonymi podczas żałoby narodowej po katastrofie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie.
5. „Smoleńsk” (reż. Antoni Krauze)
Pierwsza fabularna próba ukazania kulisów katastrofy pod Smoleńskiem, w której widz podąża za początkującą dziennikarką prowadzącą śledztwo w sprawie tragedii. W miarę poznawania nowych faktów, główna bohaterka przechodzi wewnętrzną przemianę. Film wszedł do kin 9 września 2016 roku. Od stycznia tego roku jest również dostępny w formie płyty DVD oraz w technologii Blu-Ray.
Twórcom „Smoleńska” - producentom, reżyserowi, scenarzystom, aktorom, ekipie - należą się brawa: za odwagę, wytrwałość i odporność na ataki, których będą zresztą doświadczać na własnej skórze przez następne tygodnie. Zrealizowany przez nich obraz jest dziełem bardzo ułomnym (co zresztą w dużej mierze jest wynikiem okoliczności, w jakich powstawał), ale ważnym i prowokującym do dyskusji
- pisał o filmie redaktor naczelny portalu niezalezna.pl Grzegorz Wierzchołowski.
Źródło: Wikipedia,niezalezna.pl,mkidn.gov.pl
#Gargas #mgła #anatomia upadku #Smoleńsk
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MJ