10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Śledztwo ws. Smoleńska: Badania przeprowadzane w renomowanych europejskich laboratoriach

Zespół prokuratorów wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej zgromadził i przeanalizował blisko 2 tys.

screen z TVP INFO
screen z TVP INFO
Zespół prokuratorów wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej zgromadził i przeanalizował blisko 2 tys. tomów akt, a prowadzonych jest obecnie osiem postępowań – podał podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe prace zespołu wiceprokurator generalny Marek Pasionek. Jak dodał w sprawie katastrofy smoleńskiej nawiązano współpracę z renomowanymi laboratoriami naukowymi z 4 krajów: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii Płn. i Włoch.

Prokuratura, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, poinformowała opinię publiczną o dotychczasowych ustaleniach i nowych faktach. Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek podał dziś, że przeprowadzono 17 ekshumacji. – Sekcje po ekshumacjach przeprowadzają specjaliści światowej klasy – podkreślił podczas specjalnej konferencji prokurator Pasionek. 

Z kolei prokurator Krzysztof Schwartz podał, że elementy samolotu, które zostały zabezpieczone na miejscu katastrofy, będą badane przez laboratoria w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Pierwsze próbki trafia tam do badań w maju.

Wspomniał, że w przypadku badania katastrofy smoleńskiej nawiązali współpracę z renomowanymi laboratoriami naukowymi z czterech krajów:  Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii Płn. i Włoch.
 

Potrzeba umiędzynarodowienia tego śledztwa, próba pozyskania specjalistów najwyższej klasy, powiodła się. Ekshumacje, a dokonano ich 17, przeprowadzane są przez specjalistów światowej klasy, którzy są wspomagani przez najlepszych specjalistów z Polski

– tłumaczy Pasionek.

Jak wyjaśnił poza głównym postępowaniem, w którym wyjaśniane są okoliczności katastrofy, prowadzonych jest siedem postępowań tzw. okołosmoleńskich, dotyczących przygotowania, organizacji lotów, czy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także sposobów procedowania po katastrofie i nieprawidłowości z tym związanych.
 

Potrzeba umiędzynarodowienia tego śledztwa, a więc próba zaangażowania specjalistów najwyższej światowej klasy, którzy przeprowadziliby te najważniejsze, newralgiczne czynności procesowe powiodła się


– podkreślił Pasionek.

Marek Pasionek poinformował, że udało się nawiązać współpracę z czterema "absolutnie topowymi laboratoriami kryminalistycznymi" z zagranicy. Jak powiedział są to: Laboratorium Badań Materiałów Wybuchowych dla Celów Sądowych w Laboratorium Naukowo-Technicznym Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, Włoskie Laboratorium Kryminalistyczne Korpusu Karabinierów, Instytut Nauk Sądowych Irlandii Północnej w Belfaście oraz Laboratorium Kryminalistyczne Policji Naukowej w Hiszpanii.

Dodał, że zgromadzona została też obszerna dokumentacja źródłowa uzyskana na podstawie audytów przeprowadzonych w szeregu instytucji, resortów i służb, a także na podstawie własnej inicjatywy zespołu prokuratorów.

 



Źródło: TVP Info,PAP,niezalezna.pl

#Europa #laboratoria #badania #Smoleńsk

mg