Sejm przyjął nowelizację prawa lotniczego. Przewiduje ona możliwość wygaszenia stosunku pracy z obecnymi członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, jeśli nie zostanie im zaproponowana praca na nowych warunkach. Zmiany w Prawie lotniczym ostro krytykował Maciej Lasek. Obecnie w składzie PKBWL oprócz Macieja Laska jest jeszcze czworo ekspertów komisji Millera. Troje z nich działało również w ramach zespołu Laska przy badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Za zmianą przepisów opowiedziało się 267 posłów. Przeciw głosowało 174, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Nowelizacja Prawa lotniczego zakłada wprowadzenie nowej kategorii lotnisk, które nie podlegałyby certyfikacji. Lotniska użytku publicznego pozwoli na zastąpienie procedury czasowego publicznego otwierania lotnisk użytku wyłączonego, które nie były otwarte dla wszystkich statków powietrznych.
Nowelizacja Prawa lotniczego wprowadza również spore zmiany w funkcjonowaniu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Nowe przepisy zakładają wygaszenie stosunku pracy z członkami PKBWL, jeśli nie zostaną oni powołani na stanowiska w ramach nowych przepisów.
To właśnie zmiany w PKBWL wzbudziły w Sejmie sporo kontrowersji. Przeciwko nowelizacji opowiedziały się kluby PO, Nowoczesnej oraz PSL. Wcześniej ostro na temat zmian przepisów regulujących pracę PKBWL wypowiadał się sam Maciej Lasek. Twierdził on, że zmiany Prawa lotniczego doprowadzą do... zmniejszenia niezależności komisji.
Argument ten błyskawicznie podchwycili posłowie PO i Nowoczesnej twierdząc, że Prawo i Sprawiedliwość planuje „czystkę w PKBWL” i zwolnienie Macieja Laska, który z ramienia rządu PO-PSL zajmował się badaniem katastrofy smoleńskiej.
Odpowiadając na te zarzuty posłowie PiS i przedstawiciele resortu infrastruktury i budownictwa zwracali uwagę, że
Maciej Lasek już dawno utracił swoją niezależność. Zrobił to poprzez personalne zaangażowanie w polityczny spór i stając jednoznacznie po stronie PO.
Z poparciem Sejmowej większości nie spotkała się również poprawka zgłoszona przez Nowoczesną, zakładająca wykreślenie z treści ustawy przepisów zobowiązujących członków PKBWL do zachowania w tajemnicy wiadomości uzyskanych w związku z procedurą badania zdarzeń lotniczych.
Już w listopadzie 2015 roku rząd premier Szydło podjął decyzję o całkowitym zamknięciu strony internetowej komisji Millera oraz zespołu Laska.
Źródło: niezalezna.pl,sejm.gov.pl
#Smoleńsk #Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych #PKBWL #Smoleńsk #komisja Millera #zespół Laska #Maciej Lasek
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz