10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Skawina zakazuje używania pieców na węgiel

Rada miejska Skawiny k. Krakowa przyjęła lokalną uchwałę antysmogową skierowaną do marszałka województwa małopolskiego, dotyczącą wprowadzenia zakazu używania pieców do spalania węgla na terenie całej gminy. Zakaz miałby zacząć obowiązywać od 2030 roku.

https://www.gminaskawina.pl/

Radni niemal jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem lokalnej uchwały antysmogowej - 19 radnych poparło wprowadzenie zakazu, a jeden wstrzymał się od głosu. Projekt został przygotowany przez burmistrza Skawiny Norberta Rzepisko.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny oprócz całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 zostanie także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od 2022 roku.

Jak podkreślił burmistrz Rzepisko, Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. W Skawinie nieprzerwanie odbywają kontrole pieców, w których bierze udział dron, straż miejska oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy.

Mieszkańcy gminy mogą skorzystać z szeregu dofinansowań do wymiany kotłów, a także unijnego wsparcia do instalacji odnawialnych źródeł energii.

„To przełomowa i historyczna decyzja, za którą jestem radnym wdzięczny. Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych”

- zaznaczył burmistrz.

Zatwierdzona przez skawińskich radnych uchwała antysmogowa zostanie przekazana do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi przez tamtejszy urząd marszałkowski.

Pierwszym miastem w Małopolsce, w którym nie można używać paliw stałych do ogrzewania, jest stolica regionu, Kraków - uchwałę w tej sprawie przyjął sejmik województwa małopolskiego w połowie stycznia 2016 r. Na jej mocy w Krakowie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Z kolei województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości.

Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Skawina

Dominika Pazdyka