Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Senat odrzucił ustawę sądową, a co zrobi większość sejmowa? Wiceminister Kaleta wyjaśnia

- Jutro Sejm najprawdopodobniej ustawę przyjmie, odrzucając senackie weto przedstawione przez opozycję i ta ustawa za kilka dni trafi na biurko pana prezydenta - powiedział w rozmowie z Lidią Lemaniak wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Sebastian Kaleta
Sebastian Kaleta
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jutro w Sejmie odbędą się głosowania, w tym nad uchwałą Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Dzisiaj opinię na temat uchwały Senatu wyda sejmowa komisja sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta pytany przez Niezalezna.pl co Sejm zrobi jutro z ustawą sądową odpowiedział, że "najprawdopodobniej ustawę przyjmie, odrzucając senackie weto przedstawione przez opozycję i ta ustawa za kilka dni trafi na biurko pana prezydenta".

Dopytywany czy większość sejmowa i rząd będą w jakiś sposób liczyły się z opinią Komisji Weneckiej, która przebywała w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i który odbył z nią spotkanie, Sebastian Kaleta przypomniał, że "opinia Komisji Weneckiej, pisana - jak sama Komisja wskazywała - w oparciu o robocze tłumaczenia ustawy i w trybie nieformalnym". Dodał, że "Komisja nie przebywała w Warszawie na oficjalne zaproszenie państwa polskiego, jest opinią, która wyraża tezę, że mamy państwa tzw. starej demokracji, której politycy mają duży wpływ na powoływanie sędziów i jest to dopuszczalne oraz państwa tzw. nowej demokracji, gdzie muszą być o wiele silniejsze obostrzenia i przekazanie kompetencji samym sędziom".

Wydaje mi się, że jesteśmy członkiem UE, gdzie wszystkie państwa są równe i nasze działania nie zmierzają ku przyznaniu politykom takich kompetencji w zakresie wybierania sędziów, jak ma to miejsce w wielu innych krajach UE. Nasze zmiany są w zgodzie z europejskimi standardami, ale niestety niektórzy sędziowie próbują te zmiany kwestionować i kwestionować status innych sędziów, co rodzi wielkie niebezpieczeństwo i ta ustawa powinna zostać przyjęta

- dodał.

 



Źródło: niezalezna.pl

#ustawa sądowa #Sebastian Kaleta

Lidia Lemaniak