Procedura MEDEVAC (ang. medical evacuation) polega na działaniach ratunkowych i transporcie rannych z pola walki do szpitala. Na DEFENDER-Europe 20+ taką ewakuację powietrzną realizują siły amerykańskie dysponujące śmigłowcami UH-60A Black Hawk.
Zajęcia z wykorzystaniem amerykańskiego śmigłowca wyglądały bardzo realistycznie. Poszkodowanych do statku powietrznego transportowały czteroosobowe drużyny przy użyciu noszy składanych. Potem następowała ewakuacja śmigłowcem do miejsca bezpiecznego.
W szkoleniu uczestniczyli żołnierze z batalionów artylerii i piechoty 3 Brygady 2 Dywizji Piechoty US Army oraz żołnierze 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.
Głównymi zadaniami załogi MEDEVAC jest ewakuacja rannych z pola walki, poligonów czy rejonu ćwiczeń wojsk. Dzięki dobremu wyszkoleniu załóg są one w stanie podjąć żołnierza z każdego miejsca i udzielić mu pomocy. Natomiast do ratowników medycznych działających na lądzie należy podjęcie decyzji o ewakuacji poszkodowanych z pola walki. To oni wraz z dowódcą np. patrolu decydują czy ewakuacja odbędzie się z wykorzystaniem pojazdów, czy jednak przy wsparciu śmigłowców – czytamy na portalu DG RSZ.
 
                        
        
        
        
         
                         
                         
                         
             
             
             
            ![Akcja zawieszona. Wojsko nie będzie już szukać szczątków rosyjskich dronów [MAPA]](https://files.niezalezna.tech/images/upload/2025/10/31/n_706c93e2230d4d245450289adf2d35f01784cbd723ebc20f32dcf08f338cb46f_c.jpg?r=1,1) 
             
             
            