Na tle spekulacji dotyczących politycznej przyszłości Mateusza Morawieckiego interesująco prezentują się wyniki najnowszego sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”. Wynika z nich, że Polacy są raczej sceptyczni wobec scenariusza powrotu byłego premiera do Prawa i Sprawiedliwości. Mimo to - blisko co piąty ankietowany nie wyklucza takiej ewentualności.
Czy Morawiecki wróci do PiS?
Jednak największa grupa badanych – 37,7 proc. – uważa, że taki powrót nie nastąpi. Przeciwnego zdania jest 22,8 proc. respondentów, którzy wierzą, że Morawiecki ponownie znajdzie się w szeregach PiS. Jednocześnie aż 39,5 proc. ankietowanych nie potrafiło jednoznacznie ocenić, jak potoczą się dalsze losy byłego szefa rządu.
Szczegółowe wyniki badania skomentował wiceprezes SW Research Piotr Zimolzak. Jak zauważył, sceptycyzm wobec powrotu Morawieckiego do PiS jest bardziej widoczny w niektórych grupach społecznych.
– W powrót Mateusza Morawieckiego do PiS częściej wątpią mężczyźni (43 proc.) niż kobiety (33 proc.). Takie zdanie podziela trzech na dziesięciu respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym (29 proc.) i zbliżony odsetek badanych, których dochód przekracza 7000 zł netto (28 proc.). Częściej niż pozostali powrót byłego premiera do partii Jarosława Kaczyńskiego za niemożliwy uważają osoby z miast o wielkości od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (31 proc.)
– wskazał.
Rozłam w PiS
28 lipca br. Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zatwierdził listę 44 działaczy, którzy do wyznaczonego na 23 lipca terminu nie przekazali prawidłowego oświadczenia o nieprzynależności do stowarzyszeń prowadzących działalność polityczną.
Chodziło przede wszystkim o osoby związane ze Stowarzyszeniem "Rozwój Plus" Kierownictwo PiS nie zdecydowało wówczas o natychmiastowym usunięciu tych osób z ugrupowania. Wszystkie sprawy przekazano rzecznikowi dyscypliny partyjnej Karolowi Karskiemu, który zapowiedział, że każdy przypadek przeanalizuje oddzielnie. Mateusz Morawiecki i związani z nim politycy formalnie nadal są członkami PiS i nie zostali nawet zawieszeni.
Dzień później Morawiecki ogłosił utworzenie Klubu Parlamentarnego Rozwój Plus. Nowe ugrupowanie parlamentarne stworzyło 40 posłów, w tym były premier, oraz jeden senator. Tego dnia dokumenty dotyczące powołania klubu przekazano marszałkowi Sejmu.