Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Przeprawa mostowa na Wiśle

Pod Dęblinem na Wiśle batalion pontonowy (bpont) 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia (wzmocniony innymi pododdziałami inżynieryjnymi DG RSZ) urządził i utrzymywał przeprawę mostową z parku pontonowego PP-64.

Autor:

Połączenie brzegów rzeki, której szerokość w miejscu budowy mostu wynosiła ponad 190 metrów, posłużyło batalionowemu zgrupowaniu taktycznemu 12. BZ do przeprawienia swoich pododdziałów, przemieszczających się na pojazdach, do kolejnego rejonu szkolenia. Współdziałanie bpont z pododdziałami szczecińskiej brygady pozwoliło wypracować optymalne metody kierowania i dowodzenia na przeprawie oraz doskonalić umiejętności pokonywania przeszkód wodnych w działaniach taktycznych.

Działania w rejonie przeprawy wspierane były przez śmigłowcową grupę zadaniową z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 56. Bazy Lotniczej oraz pododdziały piechoty z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenie pododdziałów 2. PInż i 12. BZ obserwował I zastępca dowódcy generalnego gen. dyw. pil. Jan Śliwka, który ocenił uzyskiwane efekty szkoleniowe i podkreślił istotę współdziałania pododdziałów i oddziałów różnych rodzajów wojsk.

Autor:

Źródło: 2. PInż., DG RSZ

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane