Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Przekręty przy budowie komisariatów policji na Śląsku

Dziesięć osób, w tym byli funkcjonariusze i pracownicy Komedy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, odpowie przez sądem za nieprawidłowości związane z budową komisariatów policji w Sosnowcu i Gliwicach. Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Autor:

Śledztwo ws. nieprawidłowości przy budowie nowych budynków policji na Śląsk to wynik prowadzonej w 2015 r. kontroli wewnętrznej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach – przekazała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka.

W trakcie tego postępowania – jak podała prokuratura – ustalono, że podczas realizacji inwestycji budowlanych, finansowanych ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, doszło do nieprawidłowości związanych z odbiorem i rozliczeniem robót. Chodzi o budowę Komisariatu Policji I w Sosnowcu oraz budowę nowej siedziby Komisariatu Policji III w Gliwicach.

Zdaniem śledczych nieprawidłowości miały polegać na odbiorze niewykonanych lub wykonanych tylko częściowo prac budowlanych. Za to wykonawcy inwestycji, jak podkreśla prokuratura "mimo braku przesłanek wynikających ze zrealizowanego zakresu rzeczowego i wartościowego inwestycji", wystawiali faktury VAT.

"Faktury te były zatwierdzane przez przedstawicieli Wydziału Inwestycji i Remontów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a następnie akceptowane do wypłaty przez członków kierownictwa KWP i przekazywane pionowi finansowemu inwestora do wypłaty wynagrodzenia dla wykonawcy"

- podała prok. Bylicka.

Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądzie łącznie 10 osób. Wśród nich ośmiu ówczesnych funkcjonariuszy i pracowników Komedy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz dwie osoby powiązane ze spółką realizującą inwestycje.

"Funkcjonariusze i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji oskarżeni zostali o nadużycie udzielonych im uprawnień i niedopełnienie ciążących na nich obowiązków, poświadczanie nieprawdy w dokumentacji realizowanych inwestycji, co skutkowało wyrządzeniem Skarbowi Państwa - Komedzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach znacznej szkody majątkowej"

- poinformował prok. Bylicka.

Z kolej przedstawicielom firmy wykonującej prace budowlane zarzucono poświadczenie nieprawdy w dokumentacji związanej z pracami budowlanymi.

Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane