W nocy z soboty na niedzielę wezbrane wskutek ulewnego deszczu Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków.
Część domów została bardzo poważnie zalana, nie wiadomo w ogóle czy przetrwa, bo pojawiają się pęknięcia na ścianach i jest wysoce prawdopodobne, że konstrukcja została naruszona. rzeczywiście sytuacja całego szeregu rodzin jest bardzo trudna. Centrum miasteczka zostało poważnie uszkodzone, bardzo wiele zabudowań. Woda stała, jak mówili mieszkańcy, 6 godzin zanim zdołano ją odprowadzić. Więc tych uszkodzeń jest bardzo dużo
- relacjonował prezydent, podsumowując sytuację w Łapanowie.
Prezydent @AndrzejDuda odwiedził gminę Łapanów, która ucierpiała z powodu ulewnych deszczy.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 22, 2020
Zapowiedział, że zwróci się do premiera o środki na podwyższenie i przedłużenie wału przeciwpowodziowego.https://t.co/mSd1q0dNvH pic.twitter.com/UScHosYmAQ
Duda podkreślił, że konieczne jest dokonanie modernizacji i budowy wału.
Niestety sprawa jest stara, bo 10 lat temu była tutaj podobna katastrofa. Nieco inaczej przebiegła, ale problem był ten sam.
- ocenił.
Prezydent wyjaśnił, że przyjechał do Łapanowa, żeby to wszystko zobaczyć i porozmawiać z mieszkańcami.
Jest wielkie rozczarowanie wśród mieszkańców, jest bardzo dużo żalu. Wychodzę z założenia, że jesteśmy tutaj tu i teraz, i trzeba tę sprawę załatwić.
- podkreślił.
Jak dodał, „problem polega na tym, że gmina absolutnie nie dysponuje środkami na to, żeby tutaj przeprowadzić inwestycję w wały”.
Wody Polskie też nie mają w tym momencie środków, żeby tutaj tę inwestycję przeprowadzić, i ja się zobowiązałem, że zwrócę się do pana premiera, żeby przekazał tutaj środki.
- powiedział prezydent.
Według niego, „niestety problem może mieć charakter cykliczny”.
I w związku z tym nie można dopuścić do tego, żeby to trwało.
- oznajmił prezydent.
Poinformował, że dyrekcja Wód Polskich szacuje koszt realizacji tego typu inwestycji na co najmniej 15 milionów złotych.