To właśnie z krwi tamtych ofiar -Grudnia '70- narodziła się „Solidarność” dziesięć lat później, która doprowadziła nas do upragnionej wolności, niepodległości i suwerenności - mówił dziś na Placu Solidarności w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu bierze udział w centralnych obchodach 50. rocznicy krwawych wydarzeń z Grudnia’70.
Centralne obchody 50. rocznicy krwawych wydarzeń z Grudnia’70 organizowane są przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Rozpoczęły się o godzinie 15 na Placu Solidarności w Gdańsku. Głos zabrał obecny na uroczystościach szef rządu Mateusz Morawiecki.
- W tamtych grudniowych dniach zginęło 45 osób. Pan Zbigniew Nastały od strzału w głowę, Janusz Żebrowski od strzału w klatkę piersiową czy Jadwiga Kowalczyk - 16-letnia uczennica. O nich musimy pamiętać jako o sztafecie pokoleń Polaków, którzy przelali krew za wolną Polskę - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki.
- Dziś wspominamy tamten straszny czas. Czas, o którym komuniści mówili „wydarzenia grudniowe”; to też semantyka komunistyczna, próba zamazania strasznej zbrodni, do której dopuściły się władze komunistyczne
- mówił dalej.
- Jeszcze w tamtym grudniu padły postulaty wolnych związków zawodowych. To właśnie z krwi tamtych ofiar -Grudnia '70- narodziła się „Solidarność” dziesięć lat później, która doprowadziła nas do upragnionej wolności, niepodległości i suwerenności - dodał Morawiecki.
Później uczestnicy ceremonii zapalą znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia '70, znajdującą się na budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Następnie udadzą się na skwer naprzeciwko budynku LOT-u, aby oddać hołd Antoniemu Browarczykowi – pierwszej śmiertelnej ofierze stanu wojennego w Gdańsku, który 17 grudnia 1981 r. został zastrzelony w tym miejscu przez MO podczas demonstracji związanej z rocznicą Grudnia '70. O godz. 17 w bazylice św. Brygidy rozpocznie się uroczysta msza święta.
Osobne uroczystości organizują władze Gdańska, województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności. Na pl. Solidarności o godz. 17 rozpocznie się apel ku czci ofiar. Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona utwór "Lacrimosa", skomponowany przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie na okoliczność odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców 1970.
14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę protestów i manifestacji ulicznych, które objęły większość rejonu Wybrzeża i przybrały charakter powstania robotniczego, krwawo stłumionego przez komunistyczne władze.