- Rozmawialiśmy o naszej bilateralnej współpracy, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, w którym to rozmawiamy na cyklicznych spotkaniach senatorów, na temat cyberprzestrzeni i hejtu w Internecie - mówił w rozmowie z Lidią Lemaniak marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Dziś na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wizytę w polskim parlamencie złożył przewodniczący Bundesratu Daniel Guenther z delegacją.
Marszałek Senatu @StKarczewski spotkał się z przewodniczącym @bundesrat @DGuenther_CDUSH. Niemiecki polityk wraz z delegacją złożył wizytę w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu. Relacja ze spotkania: https://t.co/OIH9F6B4s6 pic.twitter.com/W3YJe2g45N
— Senat RP ?? (@PolskiSenat) 12 czerwca 2019
W rozmowie z Niezalezna.pl marszałek Senatu podkreślił, że spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze.
Było to moje czwarte spotkanie z przewodniczącym Bundestagu, którzy zmieniają się co roku. Rozmawialiśmy o naszej bilateralnej współpracy, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, w którym to rozmawiamy na cyklicznych spotkaniach senatorów, na temat cyberprzestrzeni i hejtu w Internecie. Były już dwa spotkania - w Warszawie i w Paryżu, trzecie odbędzie się w Paryżu
- mówił.
Stanisław Karczewski wskazał, że rozmowy dotyczyły też "współpracy parlamentarnej, gospodarczej, na poziomie regionów, miast i gmin - przykuwamy dużą wagę do tych problemów".
Wspomnieliśmy również 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, spotkanie panów prezydentów i wspólne uczestnictwo w obchodach 1 września. Rozmowy dotyczyły też 1 sierpnia, kiedy to ministrowie spraw zagranicznych obu krajów spotkają się w związku z 75. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. W Kolonii pan przewodniczący organizuje spotkanie upamiętniające 80. rocznicę II wojny światowej z udziałem pana ambasadora Andrzeja Przyłębskiego, który wygłosi przemówienie. Wyraziłem wdzięczność panu przewodniczącemu za zorganizowanie tej uroczystości
- zaznaczył marszałek.
Marszałek Senatu mówił, że z przewodniczącym Bundestagu rozmawiał również o nauce języka polskiego.
Poprosiłem pana przewodniczącego o osobistą interwencję w sprawie remontu Domu Polskiego w Bochum, a także o konieczności budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej - ta sprawa też jest bardzo istotna i poruszona przez stronę polską.
19 czerwca odbędą się obrady okrągłego stołu Polska-Niemcy i mam nadzieję, że nasza rozmowa przyczyni się do dobrego dialogu podczas obrad okrągłego stołu.
- relacjonował.