Stolica Apostolska może w czerwcu ogłosić dekret o heroiczności cnót Roberta Schumana – donosi francuski dziennik „Ouest-France”, powołując się na kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Schuman, jeden z "ojców założycieli" Wspólnoty Europejskiej, był gorliwym katolikiem. W pewnym momencie swojego życia planował oddać się kapłaństwu, jednak jego przyjaciele przekonali go, że „święci XX wieku noszą świeckie ubrania i dlatego świat potrzebuje zaangażowanych świeckich”.
Robert Schumana często podkreślał, że „wartość Europy to Europa wartości”.
Wkrótce po jego śmierci w 1963 r. zaczęto gromadzić materiały do procesu beatyfikacyjnego, który na szczeblu diecezjalnym otworzył w 1985 roku biskup Metzu – Pierre Raffin. W czterech tomach zebrano ponad 750 dokumentów związanych z życiem i działalnością tego wielkiego Europejczyka.
- Jego pisma i przemówienia na temat pokoju w Europie i na świecie, na temat duchowo-kulturalnej, politycznej i ekonomicznej budowy Europy i jej wkładu w kształtowanie świata jutra ciągle pozostają aktualne
- podkreśla Hans August Lücker, który stał się „motorem” przygotowań procesu beatyfikacyjnego Schumana i ciągle ma nadzieję, że wkrótce zostanie on ogłoszony błogosławionym.
Na Roberta Schumana jako wzór chrześcijanina zaangażowanego w życie polityczne wielokrotnie wskazywał papież Jan Paweł II.
- To trwały wzór dla wszystkich odpowiedzialnych za budowę Europy – powiedział o nim Ojciec Święty na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w październiku 1988 roku.
Wraz z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego Schumana otwarto w Metzu Instytut św. Benedykta Patrona Europy, którego celem jest rychła beatyfikacja „ojca Europy”. W 2004 roku sekretarz generalny Instytutu przekazał do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych sześć kartonów akt, których ogólna waga wynosiła 150 kilogramów.
Od pewnego czasu czynione są też wysiłki w sprawie wyniesienia na ołtarze dwóch innych współtwórców zjednoczonej Europy: kanclerza Niemiec Konrada Adenauera (1878-1967) i premiera Włoch Alcide de Gasperiego (1881-1954