Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Odmowa przyjęcia mandatu nie będzie możliwa? Do Sejmu wpłynął kontrowersyjny projekt

Do Sejmu trafił projekt zakładający rezygnację z możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego na rzecz jedynie ewentualnego zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Proponowana zmiana wywołała liczne komentarze oraz kontrowersje. Wśród jej przeciwników jest m.in. szef Porozumienia, Jarosław Gowin. Szef klubu PiS, Ryszard Terlecki, określił projekt jako "rozsądny i logiczny".

pixabay.com/AndrzejRembowski

W piątek wieczorem grupa posłów z klubu PiS złożyła w Sejmie projekt, zakładający rezygnację z możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego na rzecz jedynie ewentualnego zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Obecnie jest tak, że w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o ten projekt.

- To jest pomysł naszych koalicjantów. Wydaje mi się rozsądny i logiczny, bo rzeczywiście odmawianie przyjęcia mandatu raczej nie jest praktykowane w Europie. Nie wiem co z tym będzie. Będziemy to procedować

 - powiedział.

Projekt PiS budzi zastrzeżenia wielu prawników, m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Krytykują go także politycy KO, Lewicy, PSL czy Konfederacji.

Wczoraj sprzeciw wobec projektu zapowiedział także lider Porozumienia, Jarosław Gowin. 

- Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego  - oświadczył Gowin. Terlecki uwagi Porozumienia nazwał "wyrażaniem wątpliwości"

Na uwagę dziennikarzy, że to kolejny pomysł, który nie był konsultowany wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy, Terlecki powiedział, że "nie jest tak, że każdy pomysł trzeba na wstępie dokładnie omawiać".

- Pewnie będzie Rada Koalicyjna, która na ten temat będzie się wypowiadać - poinformował.

O budzący kontrowersje projekt pytany był dzisiaj również w TV Republika Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska".

Przyznał, że "nie zna tego projektu" i "trzeba by przyjrzeć" się szczegółom.

- Z jednej strony trzeba byłoby zrobić pewien porządek, jeśli chodzi o bezhołowie, które działo sie przy mandatach, a z drugiej strony jest to bardzo daleko idący krok. Jeśli tak to wygląda [jak wynika z przekazów medialnych], to chciałbym posłuchac uzasadnienia tych, którzy składają projekt. Zawsze człowiek miał możliwość odwołania się do sądu, walczenia z przyznamym - słusznie lub niesłuszniew jego ocenie - mandatem

- stwierdził redaktor naczelny "GP".

Dodał, że przy postawie części sędziów, taki ruch to "zwiększenie skuteczności mandatów".

- To broń obosieczna, trzeba się zastanowić, co będzie za rok, dwa, 10 lat - podkreślił Sakiewicz..


W uzasadnieniu projektu, pod którym widnieją podpisy 32 mniej znanych posłów PiS, napisano m.in.: "Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego".

"Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie" - czytamy.

Dlatego - jak napisano - "z tych względów proponuje się przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu". W uzasadnieniu wskazano, że ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny - w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary. 

 



Źródło: niezalezna.pl, pap, TV Republika

md