"Najpotężniejszy człowiek w Polsce" - tak jeden z niemieckich publicystów określa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W felietonie dla "Spiegla" Jan Puhl decyduje się na analizę sukcesu szefa partii rządzącej Polską od 2015 roku. Sukces, według Puhla, zapewnia Kaczyńskiemu nie tylko taktyczny zmysł, ale i różnorodność polityczna.
W tekście zatytułowanym "Zmiennokształtny", poświęconym postaci Jarosława Kaczyńskiego w związku z jego powrotem do polskiego rządu, autor próbuje opisać fenomen polityczny prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
- Kaczyński potrafi być genialnym taktykiem, pragmatycznym i ideologicznie elastycznym. Pojawia się także jako charyzmatyczny przywódca, który wyposażony w genialną dalekowzroczność, z tła kieruje losami narodu. A jednocześnie Kaczyński to człowiek z ludu, trochę pobożny, trochę prowincjonalny, ale uczciwy i pracowity. To właśnie ta ogromna różnorodność polityczna zapewniła mu taki sukces
- pisze publicysta Jan Puhl w tygodniku "Spiegel".
- Styl polityczny Kaczyńskiego jest zasadniczo konfrontacyjny. Swoje pierwsze rządy rozegrał 15 lat temu jako samotną bitwę z wewnętrznymi i zewnętrznymi wrogami narodu. Ale - jak pokazały kolejne wybory - Polacy nie doceniają permanentnej kłótni. Bogate dary społeczne - zasiłek na dzieci, ulgi podatkowe, 13. emerytura - nadają polityce PiS konstruktywną funkcję wzmacniającą spójność społeczną
- zauważa Puhl.
"Sposób życia Kaczyńskiego czyni go człowiekiem ludu" - pisze dalej publicysta.
- Nie otacza się oligarchami, tak jak premier Węgier Viktor Orbán. Nie lubi grać na pierwszym planie, jak Matteo Salvini. Nie jest obecny w mediach społecznościowych, takich jak Twitter, jak prezydent USA Donald Trump. Unika wyjazdów za granicę, choć jest bardzo wykształcony, nie zna języków obcych. Wyjeżdża na wakacje w towarzystwie przyjaciół politycznych, nad Zalew Szczeciński lub w Beskidy. To życie dalekie od przepychu, życie, które komunikuje się swoim rodakom: jesteś w porządku, nie musisz się zmieniać.
- podkreśla.