Przykład niekoniecznie godny do naśladowania to stolica, której prezydent Rafał Trzaskowski niesprawnie wypłaca mikropożyczki; środki te powinny znajdować się jak najszybciej na kontach pracodawców - mówiła dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jak podkreślała w TVP Info Maląg, wnioski składane przez przedsiębiorców o wsparcie z tarczy antykryzysowej rozpatrywane są systematycznie, ponieważ - mówiła - ministerstwu zależy, by pieniądze trafiały jak najszybciej na konta wnioskodawców. - To są proste wnioski z umowami, realizowane przez powiatowe lub wojewódzkie urzędy pracy - tłumaczyła.
Jak jednocześnie wskazała, przykładem "niekoniecznie godnym do naśladowania" w kwestii szybkości wypłacania świadczeń jest Warszawa. Oceniła, że "prezydent Rafał Trzaskowski niesprawnie wypłaca mikropożyczki". - A my przekazujemy środki także na realizację tego działania, a więc nie tylko na same mikropożyczki, ale i na obsługę zadania - przekonywała szefowa resortu rodziny.
- Te pieniądze powinny jak najszybciej znaleźć się na kontach pracodawców, którzy przekazują je na wynagrodzenia pracownicze; one są potrzebne dla zachowania płynności, dla bezpieczeństwa polskich rodzin
- podkreśliła Maląg apelując do samorządów o sprawne przekazywanie środków z tarczy antykryzysowej oraz finansowej.
Tarcza antykryzysowa to pakiet pomocowych rozwiązań skierowanych do przedsiębiorców podczas epidemii. Do tej pory przedsiębiorcy złożyli ponad 3,87 mln wniosków o wsparcie z jej poszczególnych instrumentów, na które rozdysponowane zostało już ponad 8,7 mld złotych.
W ramach tarczy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj), 50 proc. wakacje składkowe dla firm do 49 osób; świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach. Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.