Poleciłem, by w związku z katastrofą drogową w Chorwacji Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo - przekazał na Twitterze minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Media informują, że nieoficjalną przyczyną wypadku, w którym śmierć poniosło 12 Polaków, było zaśnięcie kierowcy.
Dziś o godzinie 5.40 na autostradzie A4 na północy Chorwacji doszło do tragicznego wypadku polskiego autokaru, w efekcie którego śmierć poniosło 12 osób, a 34 są ranne. To prawdopodobnie pielgrzymi zmierzający do Medjugorie.
- Najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku polskiego autokaru było zaśnięcie kierowcy
- podała chorwacka telewizja publiczna HRT.
W wypadku zginęło 12 osób. Rannych przewieziono do szpitali w Varażdinie i Zagrzebiu.
- Do szpitalu KBC w Zagrzebiu przywieziono sześć ciężko rannych osób. Resuscytacja jednego z rannych rozpoczęła się jeszcze w karetce, jednak mężczyzna zmarł. Pozostali mają poważne urazy wewnętrzne i narządu ruchu, więc niektórzy już są operowani. Mamy nadzieję, że do południa wszyscy będą zoperowani
– powiedział HRT szef chirurgów w szpitalu, Anko Antabak. Według lekarza życie pozostałych rannych nie jest zagrożone.
Zbigniew Ziobro, polski minister sprawiedliwości, polecił Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęcie śledztwa w sprawie wypadku.
Najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar tragicznego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Poleciłem, by w związku z katastrofą Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z art. 173 par. 3 kk.
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) August 6, 2022
Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje.