W ub.r. Litwa zdecydowała się na zakup dwóch baterii systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu NASAMS za kwotę 110 mln euro. Każda z baterii składa się z dwóch wyrzutni rakietowych, radaru oraz centrum kierowania ogniem. Dostawy sprzętu oraz ukończenie szkolenia żołnierzy litewskich zakończyć się ma w 2021 r.
Zakup dodatkowej amunicji bojowej i treningowej jest kolejnym krokiem do implementacji systemu obrony powietrznej do armii litewskiej — oznajmił płk Dainius Guzas, dowódca obrony powietrznej Litwy.
NASAMS to wyprodukowany przez norweskie konsorcjum Kongsberg system przeciwlotniczy średniego zasięgu, zdolny do likwidowania celów oddalonych o kilkadziesiąt km i operujących na wysokości 15 km.