Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Hakerzy zdobyli dane kilkudziesięciu tysięcy Polaków. W tym wyniki badań lekarskich

Do internetu trafiły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek jest skutkiem ataku grupy ransomware, a dane to podobno tylko próbka - podał portal "Zaufana Trzecia Droga".

Badanie próbki krwi
DarkoStojanovic - pixabay.com (wolna domena)

Jak przekazał portal w sieci znalazły się dane co najmniej kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków, którzy od roku 2017 do 2023 wykonywali badania medyczne w sieci ALAB laboratoria.

Według serwisu zaufanatrzeciastrona.pl. szerzej nieznana grupa ransomware RA World opublikowała na swoim blogu nie tylko informację o skutecznym włamaniu do firmy ALAB, ale także próbkę wykradzionych danych, a w niej między innymi wyniki ponad 50 tysięcy badań medycznych.

Przestępcy udostępnili linki, umożliwiające pobranie dwóch plików zawierających spakowane dane. Pierwszy to 5GB wyników testów laboratoryjnych, drugi to nieco ponad 1GB umów, zawieranych przez firmę. Z punktu widzenia ofiar dużo ważniejszy jest plik pierwszy

- napisał portal.

Hakerzy domagają się okupu od firmy za to, że nie ujawnią wszystkich przejętych danych. Grożą przy tym, że jeśli nie dostaną pieniędzy, do 31 grudnia opublikują wszystkie wykradzione dane. "Potwierdzamy, że CERT Polska otrzymał zgłoszenie dotyczące firmy ALAB" - poinformowała NASK.

Podkreśliła, że osoba, której dane zostały upublicznione powinna być przygotowaną i świadomą, że cyberoszuści mogą te dane wykorzystać, ze wzmożoną czujnością podchodzić, do maili, wiadomości, telefonów oraz weryfikować ich nadawcę u źródła.

Jak przekazała NASK powinna też skorzystać z nowej możliwości i zastrzec nr PESEL, co pomoże zminimalizować ryzyko związane z nieuprawnionym wykorzystaniem naszych danych np. w banku.

Dodatkowo jeszcze dziś serwis 'Bezpieczne dane' zasilimy już upublicznionymi numerami PESEL. Podkreślamy jednak, że są to wyłącznie dane dotychczas opublikowane, a ich liczba może się zmienić

- podała NASK.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#badanie lekarskie #wyciek danych #ALAB #hakerzy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo