Jan Paweł II wskazywał na wartość i nienaruszalność ludzkiego życia ucząc, że trzeba zatroszczyć się o całe życie człowieka, a więc nie tylko biologiczne istnienie, ale także rozwój ludzkiej osoby w różnych jej wymiarach - powiedział prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk.
Każdy Dzień Papieski jest odsłonięciem kolejnego wymiaru jego nauczania. W tym roku będzie on obchodzony pod hasłem "Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia". Słowa te nawiązują do ogłoszonej przez niego 25 marca 1995 r. encykliki "Evangelium Vitae" (Ewangelia życia) - o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.
Papież już wtedy wskazywał zagrożenia dla biologicznego przetrwania człowieka wymieniając nie tylko aborcję, ale również deportacje, handel ludźmi, narządami, zabójstwa, aż po eutanazję i wojny. Kiedy obserwujemy wojnę na Ukrainie czy choćby na Bliskim Wschodzie, widzimy, że mimo upływu lat papieskie nauczanie nie straciło niczego ze swej aktualności
- powiedział ks. Kowalczyk.
Dodał, że papież wskazywał, że "tylko w perspektywie wiary można w pełni odkryć wartość i godność każdego ludzkiego istnienia, które zaczyna się w chwili poczęcia, ale nigdy nie kończy, bowiem śmierć jest tylko zmianą formy ludzkiego istnienia".
Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur. (…) Człowiek jest powołany do pełni życia, która przekracza znacznie wymiary jego ziemskiego bytowania, ponieważ polega na uczestnictwie w życiu samego Boga (Evangelium Vitae nr 1 i 2)
- pisał papież.
"Jan Paweł II uczył również, że należy troszczyć się o całe życie człowieka, we wszystkich jego wymiarach i o życie wszystkich, a więc każdego człowieka bez wyjątku. My jako Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 2000 r. pomagamy uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości" - powiedział ks. Kowalczyk.
Poinformował, że z ubiegłorocznej zbiórki kościelnej i publicznej oraz akcji sms-owej w czasie XXII Dnia Papieskiego udało się zebrać blisko 9 mln zł. W ramach zbiórki kościelnej ok. 10 tys. wolontariuszy we wszystkich parafiach w Polsce zebrało w sumie 7 847 446,25 zł" - powiedział ks. Kowalczyk. Dodał, że "zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii".
Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Ważnym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Organizuje ją Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 r.