W Kościele katolickim druga niedziela wielkanocna od 2000 r. jest Świętem Miłosierdzia Bożego. Inspiracją do jego ustanowienia były objawienia Chrystusa, który ukazywał się św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Ich treść została spisana przez nią w "Dzienniczku".
Zgodnie z orędziem Chrystusa, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego wierni mogą uzyskać odpust zupełnego darowania win i kar.
"W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście" – podkreślił Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. w Krakowie-Łagiewnikach. Jak zaznaczył, "nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać: Jezu ufam Tobie!". Następca św. Piotra zawierzył wówczas losy świata i każdego człowieka "Ojcu bogatemu w miłosierdzie".
Inspiracją dla ustanowienia Niedzieli Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielą po Wielkanocny były objawienia s. Faustyny Kowalskiej, w których w 1931 r. Jezusa powiedział jej: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem miłosierdzia". Słowa te zapisała w "Dzienniczku" znanym dziś na całym świecie.
Chrystus wyjaśnił s. Faustynie, że pragnie, aby "święto miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników".
W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski
– czytamy w Dzienniczku św. s. Faustyny (p. 699).
Zbawiciel zwrócił także uwagę, że wiele dusz ginie mimo Jego męki. "Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto miłosierdzia Mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia Mojego, zginą na wieki" – zapisała św. s. Faustyna.
W encyklice "Dives in misericordia" ("Bogaty w miłosierdziu") z 30 listopada 1980 r. Jan Paweł II wyjaśnił, że "misterium paschalne urzeczywistnienia miłosierdzie, które jest zdolne usprawiedliwić człowieka, przywrócić sprawiedliwość w znaczeniu owego zbawczego ładu, jaki Bóg od początku zamierzył w człowieku, a przez człowieka w świecie".
Papież zaznaczył, że "żaden grzech ludzki nie przewyższa mocy miłosierdzia ani jej nie ogranicza. Ograniczyć ją może tylko od strony człowieka brak dobrej woli, brak gotowości nawrócenia, czyli pokuty, trwanie w oporze i sprzeciwie wobec łaski i prawdy, a zwłaszcza wobec świadectwa krzyża i zmartwychwstania Chrystusowego".
Aby skorzystać z odpustu zupełnego w Niedzielę Miłosierdzia Bożego trzeba wypełnić cztery warunki: pokładać ufność w Bogu, spełnić jeden z czynów miłosierdzia, być w stanie łaski uświęcającej i przystąpić do komunii świętej. "Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, poprzez które pomagamy bliźnim w potrzebach ciała i duszy" – wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 2447).