Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Papież upomniał kapłanów. „Nie można głosić Ewangelii z zarozumiałością”

Papież Franciszek w trakcie Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek pwiedział, że Ewangelię należy głosić nie z „zarozumiałością”, ale z szacunkiem dla ubogich, z wrażliwością i pokorą.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Papież Franciszek w trakcie Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek pwiedział, że Ewangelię należy głosić nie z „zarozumiałością”, ale z szacunkiem dla ubogich, z wrażliwością i pokorą. Przestrzegał przed postawą surowości i apelował do księży, by „dotykali” ran ludzi.

W homilii wygłoszonej w czasie mszy w bazylice watykańskiej w dniu święta wszystkich kapłanów, papież mówił, że od Jezusa należy uczyć się, że „nie można głosić wielkiej radości tym, którzy są bardzo ubodzy inaczej niż w sposób pełen szacunku i pokory, aż po upokorzenie”.

Papież Franciszek apelował do kapłanów, aby głosili Ewangelię w sposób, który „włącza” ludzi i by „dotykali rękoma” najsłabszych, chorych, zrozpaczonych.

- Ksiądz, to człowiek czułości i konkretu, który swą własną osobą czyni głoszenie Ewangelii radosnym wydarzeniem. Kiedy wygłasza kazanie, krótkie, jeśli to możliwe, robi to z radością, która dotyka serc ludzi – mówił Franciszek.

Następnie papież mówił o trzech łaskach Ewangelii: „prawdzie, miłosierdziu bezwarunkowym dla wszystkich grzeszników oraz wewnętrznej, integrującej radości”.

- Nie można ich rozdzielać. Nigdy prawda o Dobrej Nowinie nie może być tylko jakąś prawdą abstrakcyjną, jedną z tych, które nie w pełni trafiają do ludzi. Miłosierdzie nigdy nie może być fałszywą litością, która pozostawia grzesznika w jego niedoli, bo nie podaje mu się ręki, by powstał i nie towarzyszy się mu, by zrobił krok naprzód. Głoszenie Ewangelii nie może być smutne lub neutralne – tłumaczył papież.

W czasie mszy w bazylice Świętego Piotra poświęcono oleje do sakramentów.

Po południu papież pojedzie do więzienia w miejscowości Paliano koło Frosinone niedaleko Rzymu. Tam odprawi mszę Wieczerzy Paschalnej, w trakcie której w geście pokory i uniżenia umyje nogi grupie więźniów.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Wielki Czwartek #kapłaństwo #ksiądz #księża #wiara #kościół #Triduum Paschalne #Franciszek #papież

rz