Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu przez rząd projektu zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, który zakłada likwidację użytkowania wieczystego. - Wykonujemy tym samym kolejny krok likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formułą - podkreślił na konferencji prasowej szef rządu.
Rząd przyjął w środę projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt wprowadza nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu.
Podczas konferencji po posiedzeniu rządu premier podkreślił, że jest to kontynuacja reformy użytkowania wieczystego, która likwiduje "relikt po czasach komunistycznych".
„Po uwłaszczeniu w 2019 r. mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych na gruntach pod budynkami mieszkalnymi teraz czas na przedsiębiorców. Umożliwimy przedsiębiorcom, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym" - powiedział Morawiecki.
Jak poinformował, z likwidacji użytkowania wieczystego skorzysta ok. 450 tys. podmiotów.
Wskazał, że powstanie nowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu.
Premier @MorawieckiM po posiedzeniu #RadaMinistrów: Przyjęliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wykonujemy tym samym kolejny krok likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. 🇵🇱 jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formułą.… pic.twitter.com/cZm9Kp9air
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 29, 2023
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Cały ten przepis będzie dotyczył ok. 450 tys. podmiotów. Wprowadzamy wolnościowy standard prowadzenia działalności gospodarczej. Zostanie umożliwione uzyskanie na pełną własność gruntów, które przez wiele lat mają w użytkowaniu wieczystym. pic.twitter.com/s1GUtJRJDj
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 29, 2023
"Nowe przepisy będą bardzo korzystne dla przedsiębiorców, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, dla wszystkich spółek prawa handlowego. Mogą z nich skorzystać np. właściciele garaży, a także mieszkańcy osiedli. Pozostawiamy też wolność wyboru obywatelom, dlatego nabycie gruntu przez jego użytkownika nie będzie obowiązkowe, będzie zależało od jego decyzji. Będą obowiązywały proste zasady nabycia gruntu. Dodatkowa specjalna bonifikata będzie przeznaczona dla podmiotów wrażliwych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z preferencji w ramach limitu pomocy de minimis"
- wyliczył premier.
"W ten sposób gwarantujemy spójny, korzystny, dobry system dla przedsiębiorców, który zwiększy ich możliwości inwestycyjne"
- zaznaczył Morawiecki.
✅ Najważniejsze rozwiązania projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami ⤵️ pic.twitter.com/rp1CcZJlA9
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 29, 2023
Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że rząd przyjął projekt ustawy, która ma na celu wprowadzenie "jeszcze większych ułatwień" w budowie domów jednorodzinnych, w procesie budowlanym. Zaznaczył, że nie będzie to dotyczyło deweloperów tylko osób indywidualnych.
Jak mówił szef rządu podczas środowej konferencji po zakończeniu obrad Rady Ministrów, "przeszliśmy przez pierwszą, już chyba ponad roczną, pilotażową fazę testowania domów do 70 metrów kw., budowanych bez konieczności występowania o zezwolenia".
"To co zrobiliśmy wtedy sprawdziło się i użytkownicy tych regulacji proszą nas o zwiększenie metrażu, dla którego będzie można budować również bez zezwoleń"
- stwierdził premier Mateusz Morawiecki.
Wyjaśnił, że rząd przyjął w środę projekt regulacji, których celem są "jeszcze większe ułatwienia w budowie domów jednorodzinnych, w procesie budowlanym". Wskazał, że wprowadzone zostaną przepisy, które będą znaczącym ułatwieniem dla wszystkich osób fizycznych.
Szef rządu podkreślił, że ułatwienia w procesie budowlanym będą dotyczyć tylko prywatnych inwestorów, osób indywidualnych. "Nie będzie to dotyczyło deweloperów, od razu zaznaczam" - wskazał.
Chodzi o projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który ma umożliwić wznoszenie domów jednorodzinnych powyżej 70 m kw. bez pozwolenia na budowę, podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m kw.
Od 3 stycznia 2022 r. można budować domy jednorodzinne do 70 m kw. w uproszczonej procedurze: na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę, a także bez konieczności ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika.