Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kolarski: Wojna na Ukrainie może się stać dla USA drugorzędna

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski ocenił w niedzielę w TVN24, że sprawa wojny w Ukrainie, która dla Polski jest kluczowa, może stać się dla USA drugorzędna. Z perspektywy Ameryki priorytetem są Gaza i Bliski Wschód - zauważył.

Wojna na Ukrainie
Siły Zbrojne Ukrainy - facebook.com/GeneralStaff.ua

Premier Donald Tusk w niedzielę na platformie X napisał, że "sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski". Dodał, że "polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana, a pozycja międzynarodowa stabilna".

Kolarski zapytany w TVN24 o stosunek prezydenta do słów premiera podkreślił, że w sprawach bezpieczeństwa Polska mówi jednym głosem.

"Bliski Wschód to jest taki region świata, w którym krzyżują się różne geopolityczne interesy, więc to co dzieje się tam ma wpływ na cały świat i na bezpieczeństwo w całym świecie" - powiedział minister. Podkreślił, że "z perspektywy Ameryki Gaza i Bliski Wschód jest priorytetem", natomiast sprawa wojny w Ukrainie, która dla Polski jest kluczowa może stać się drugorzędna.

Kolarski wyraził nadzieję, że "to co się stało dzisiaj w nocy, przyspieszy decyzję Kongresu w sprawie pakietu pomocowego, bo on zawiera pomoc militarną i dla Izraela, i dla Ukrainy, i również dla Tajwanu".

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z których 99 proc. zostało zestrzelonych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, gdzie zginęło kilku irańskich oficerów. Iran oskarżył o to Izrael.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiadał wcześniej, że na bezpośredni atak z Iranu jego kraj odpowie tym samym. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo