- Prosimy Panie, by współcześni barbarzyńcy nie niszczyli naszych świątyń, cmentarzy i pomników. Panie Jezu, Ty wiesz, jak wiele trzeba naprawić, jak wiele sądów wydaje haniebne wyroki, jak wiele samorządów odbiera ulicom imiona żołnierzy Niezłomnych, a przywraca nazwy komunistycznych sługusów i oprawców. (…) Zbawicielu, prosimy, abyśmy nie ustawali w naprawianiu Rzeczypospolitej - apelował duchowny w okolicznościowej modlitwie pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie.
W najbliższy poniedziałek, 1 marca, w całym kraju już po raz 11. będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających bohaterstwo i losy Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, wydarzenia przywołujące historie Żołnierzy Wyklętych odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej. Instytucje prowadzone, współprowadzone lub nadzorowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowały szereg wydarzeń – koncerty, wystawy i debaty”.
Dziś na warszawskim Żoliborzu pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego odbyła się z tej okazji okolicznościowa modlitwa.
- Mordercy Żołnierzy Niezłomnych czynili wszystko co mogli, by zniesławiać ich bohaterską walkę o wolną Polskę. By byli – jak to mówili – Żołnierzami Wyklętymi. Zbawicielu, spraw, aby w wolnej Polsce odnaleziono wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, by mieli swoje groby i pomniki, a ich komunistyczni prześladowcy i mordercy zostali wreszcie sprawiedliwie osądzeni
- prosił kapłan w modlitwie.
Ksiądz Piotrowski wspomniał także św. Jana Pawła II, prymasa Stefana Wyszyńskiego i błogosławionego kapłana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszkę.
- Prosimy Panie, by współcześni barbarzyńcy nie niszczyli naszych świątyń, cmentarzy i pomników. Panie Jezu, Ty wiesz, jak wiele trzeba naprawić, jak wiele sądów wydaje haniebne wyroki, jak wiele samorządów odbiera ulicom imiona żołnierzy Niezłomnych, a przywraca nazwy komunistycznych sługusów i oprawców. (…) Zbawicielu, prosimy, abyśmy nie ustawali w naprawianiu Rzeczypospolitej
- apelował duchowny.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej realizując zamysł śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 10 lat temu ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. „Tym sposobem ofiara, odwaga i poświęcenie Ojczyźnie bohaterów antykomunistycznego podziemia doczekały się godnego upamiętnienia w wymiarze symbolicznym, państwowym i wspólnotowym” - podkreśla w okolicznościowym komunikacie MKiDN.