Jeleniogórscy policjanci zatrzymali 34-letniego mężczyznę podejrzanego o pozostawienie w koszu na śmieci przy galerii handlowej w centrum miasta niewybuchu. Drugi z podejrzewanych o ten czyn jest poszukiwany – podała rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze podinspektor Edyta Bagrowska.
Do zdarzenia doszło w środę wieczorem w centrum Jeleniej Góry. Tamtejsza policja otrzymała zgłoszenie o znajdującym się w koszu przy galerii handlowej przedmiocie przypominającym niewybuch z okresu II wojny światowej. Z galerii oraz pobliskich domów ewakuowano około 170 osób. Policyjni pirotechnicy zabezpieczyli dwa takie niewybuchy – jeden w koszu na śmieci, a drugi w pobliskich zaroślach. Według wstępnych ustaleń były to miny przeciwpiechotne, nie wiadomo jeszcze, czy bojowe, czy ćwiczebne.
Wytypowano dwóch podejrzanych
Na podstawie zapisu z kamer monitoringu oraz innych informacji wytypowano dwóch mężczyzn podejrzewanych o podrzucenie niewybuchów. – Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali jednego z nich, 34-letniego mieszkańca Jeleniej Góry. Mężczyzna został umieszczony w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, gdzie oczekuje na dalsze czynności procesowe – przekazała w czwartek Bagrowska.
Drugi z mężczyzn jest poszukiwany.
Za sprowadzenie zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Jednak, jak zaznaczyła podinspektor Bagrowska, ostateczna kwalifikacja prawna czynu będzie uzależniona od wyników dalszego postępowania.