To już kolejne Święta Wielkanocne w pandemii koronawirusa. Jak w trzeciej fali epidemii będzie wyglądała celebracja Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy? Watykan wydał w tej sprawie notę, w której zawarł najważniejsze wskazówki dla biskupów diecezjalnych.
"(...) Biskup, jako moderator życia liturgicznego swego Kościoła, jest wezwany do podejmowania roztropnych decyzji, aby liturgia mogła być sprawowana owocnie dla Ludu Bożego i dla dobra dusz powierzonych jego pieczy, z zachowaniem zasad ochrony zdrowia i przepisów władz odpowiedzialnych za dobro wspólne" - czytamy w nocie podpisanej przez kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W nocie Kongregacja przypomina o dekrecie wydanym z upoważnienia papież Franciszka 25 marca 2020 r. Wskazuje na zróżnicowany poziom restrykcji sanitarnych w różnych krajach.
"W obchodach Wielkiego Tygodnia sugeruje się ułatwienie i uprzywilejowanie medialnych relacji z uroczystości pod przewodnictwem Biskupa, zachęcając wiernych, którzy nie mogą udać się do swojego kościoła, do śledzenia uroczystości diecezjalnych jako znaku jedności"
- czytamy w nocie.
Jednocześnie Kongregacja zaleca, by "we wszystkich celebracjach (...) zwrócić uwagę na pewne szczególne momenty i gesty, zgodnie z wymogami służby zdrowia".
W Wielki Czwartek wskazywana jest możliwość przeniesienia Mszy św. Krzyżma na "inny, bardziej odpowiedni dzień".
Ubiegłoroczne zalecenia zachowują ważność w odniesieniu do "celebracji Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej".
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zachęca również biskupów do "przygotowania odpowiednich pomocy dla modlitwy rodzinnej i osobistej".
"Kongregacja składa serdeczne podziękowania Biskupom i Konferencjom Episkopatów za ich duszpasterską odpowiedź na szybko zmieniającą się sytuację w ciągu roku. Mamy świadomość, że podjęte decyzje nie zawsze były łatwe do zaakceptowania przez duszpasterzy i wiernych świeckich. Wiemy jednak, że zostały one podjęte w celu zapewnienia, aby święte tajemnice były celebrowane w sposób jak najbardziej skuteczny dla naszych wspólnot, z poszanowaniem dobra wspólnego i zdrowia publicznego"
- czytamy w nocie.