Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Jak będą wyglądały tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia? Jest nota Watykanu

Jak będą wyglądały obchody tegorocznego Triduum Paschalnego oraz Wielkanocy? Watykan wydał w tej sprawie stanowisko, zawierające najważniejsze wytyczne.

fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

To już kolejne Święta Wielkanocne w pandemii koronawirusa. Jak w trzeciej fali epidemii będzie wyglądała celebracja Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy? Watykan wydał w tej sprawie notę, w której zawarł najważniejsze wskazówki dla biskupów diecezjalnych.

"(...) Biskup, jako moderator życia liturgicznego swego Kościoła, jest wezwany do podejmowania roztropnych decyzji, aby liturgia mogła być sprawowana owocnie dla Ludu Bożego i dla dobra dusz powierzonych jego pieczy, z zachowaniem zasad ochrony zdrowia i przepisów władz odpowiedzialnych za dobro wspólne" - czytamy w nocie podpisanej przez kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W nocie Kongregacja przypomina o dekrecie wydanym z upoważnienia papież Franciszka 25 marca 2020 r. Wskazuje na zróżnicowany poziom restrykcji sanitarnych w różnych krajach. 

"W obchodach Wielkiego Tygodnia sugeruje się ułatwienie i uprzywilejowanie medialnych relacji z uroczystości pod przewodnictwem Biskupa, zachęcając wiernych, którzy nie mogą udać się do swojego kościoła, do śledzenia uroczystości diecezjalnych jako znaku jedności"

- czytamy w nocie. 

Jednocześnie Kongregacja zaleca, by "we wszystkich celebracjach (...) zwrócić uwagę na pewne szczególne momenty i gesty, zgodnie z wymogami służby zdrowia".

W Wielki Czwartek wskazywana jest możliwość przeniesienia Mszy św. Krzyżma na "inny, bardziej odpowiedni dzień".

Ubiegłoroczne zalecenia zachowują ważność w odniesieniu do "celebracji Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej". 

Zgodnie z nimi, w Niedzielę Palmową upamiętnienie wydarzeń biblijnych powinno odbywać się wewnątrz kościoła. W Wielki Czwartek zalecene jest pominięcie obrzędu obmywania nóg oraz procesji po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek zaleca się ograniczenie adoracji Krzyża przez pocałunek do celebransa. "Na początku Wigilii Paschalnej i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje „Liturgia Słowa”. W czasie „Liturgii chrzcielnej” należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne (por. Missale Romanum, s. 371, n. 55). Potem następuje „Liturgia Eucharystyczna”.Ci, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć w Wigilii Paschalnej sprawowanej w kościele, niech odmówią Godzinę Czytań przewidzianą na Niedzielę Wielkanocną (por. Liturgia Horarum)" - czytamy w ubiegłorocznym dekrecie.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zachęca również biskupów do "przygotowania odpowiednich pomocy dla modlitwy rodzinnej i osobistej".

"Kongregacja składa serdeczne podziękowania Biskupom i Konferencjom Episkopatów za ich duszpasterską odpowiedź na szybko zmieniającą się sytuację w ciągu roku. Mamy świadomość, że podjęte decyzje nie zawsze były łatwe do zaakceptowania przez duszpasterzy i wiernych świeckich. Wiemy jednak, że zostały one podjęte w celu zapewnienia, aby święte tajemnice były celebrowane w sposób jak najbardziej skuteczny dla naszych wspólnot, z poszanowaniem dobra wspólnego i zdrowia publicznego"

- czytamy w nocie.

 

 



Źródło: KAI, episkopat.pl, niezalezna.pl

#Wielkanoc 2021 #Triduum Paschalne

albicla.com@michaldzierzak