Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Jak będą wyglądały tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia? Jest nota Watykanu

Jak będą wyglądały obchody tegorocznego Triduum Paschalnego oraz Wielkanocy? Watykan wydał w tej sprawie stanowisko, zawierające najważniejsze wytyczne.

To już kolejne Święta Wielkanocne w pandemii koronawirusa. Jak w trzeciej fali epidemii będzie wyglądała celebracja Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy? Watykan wydał w tej sprawie notę, w której zawarł najważniejsze wskazówki dla biskupów diecezjalnych.

Reklama

"(...) Biskup, jako moderator życia liturgicznego swego Kościoła, jest wezwany do podejmowania roztropnych decyzji, aby liturgia mogła być sprawowana owocnie dla Ludu Bożego i dla dobra dusz powierzonych jego pieczy, z zachowaniem zasad ochrony zdrowia i przepisów władz odpowiedzialnych za dobro wspólne" - czytamy w nocie podpisanej przez kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W nocie Kongregacja przypomina o dekrecie wydanym z upoważnienia papież Franciszka 25 marca 2020 r. Wskazuje na zróżnicowany poziom restrykcji sanitarnych w różnych krajach. 

"W obchodach Wielkiego Tygodnia sugeruje się ułatwienie i uprzywilejowanie medialnych relacji z uroczystości pod przewodnictwem Biskupa, zachęcając wiernych, którzy nie mogą udać się do swojego kościoła, do śledzenia uroczystości diecezjalnych jako znaku jedności"

- czytamy w nocie. 

Jednocześnie Kongregacja zaleca, by "we wszystkich celebracjach (...) zwrócić uwagę na pewne szczególne momenty i gesty, zgodnie z wymogami służby zdrowia".

W Wielki Czwartek wskazywana jest możliwość przeniesienia Mszy św. Krzyżma na "inny, bardziej odpowiedni dzień".

Ubiegłoroczne zalecenia zachowują ważność w odniesieniu do "celebracji Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej". 

Zgodnie z nimi, w Niedzielę Palmową upamiętnienie wydarzeń biblijnych powinno odbywać się wewnątrz kościoła. W Wielki Czwartek zalecene jest pominięcie obrzędu obmywania nóg oraz procesji po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek zaleca się ograniczenie adoracji Krzyża przez pocałunek do celebransa. "Na początku Wigilii Paschalnej i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje „Liturgia Słowa”. W czasie „Liturgii chrzcielnej” należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne (por. Missale Romanum, s. 371, n. 55). Potem następuje „Liturgia Eucharystyczna”.Ci, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć w Wigilii Paschalnej sprawowanej w kościele, niech odmówią Godzinę Czytań przewidzianą na Niedzielę Wielkanocną (por. Liturgia Horarum)" - czytamy w ubiegłorocznym dekrecie.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zachęca również biskupów do "przygotowania odpowiednich pomocy dla modlitwy rodzinnej i osobistej".

"Kongregacja składa serdeczne podziękowania Biskupom i Konferencjom Episkopatów za ich duszpasterską odpowiedź na szybko zmieniającą się sytuację w ciągu roku. Mamy świadomość, że podjęte decyzje nie zawsze były łatwe do zaakceptowania przez duszpasterzy i wiernych świeckich. Wiemy jednak, że zostały one podjęte w celu zapewnienia, aby święte tajemnice były celebrowane w sposób jak najbardziej skuteczny dla naszych wspólnot, z poszanowaniem dobra wspólnego i zdrowia publicznego"

- czytamy w nocie.

 

Reklama