Nowoczesne aranżacje, podświetlane witryny oraz interaktywne ekspozycje – tak mogą wyglądać szkolne izby pamięci. Już wkrótce ekspozycje w pierwszych szkołach przejdą metamorfozę. To efekt konkursu, przygotowanego przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Izby Pamięci – restart - to konkurs dla szkół, zainicjowany przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Do konkursu przystępują szkoły z całej Polski. Trzy zwycięskie szkoły otrzymają sfinansowane przez Fundację nowe izby pamięci. Zmodernizowane miejsca pamięci będzie wyróżniać nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Interaktywny charakter prezentowanych treści i eksponatów ma służyć przede wszystkim wzbudzeniu wśród młodego pokolenia zainteresowania historią. Chcemy, aby izby stały się inspiracją do głębszego poznania dziejów naszego kraju
– tłumaczy prezes Fundacji Eliza Dzwonkiewicz.
Fundacja zaprosiła do współpracy biura projektowe: Adventure, DS Studio Culture oraz pracownię Marka Stanielewicza. Pracownie te mają bogate doświadczenie we współpracy z muzeami, przy tworzeniu parków tematycznych, czy centrów nauki.
Dość zakurzonych gablotek
Szkolne izby pamięci nie muszą kojarzyć się z zakurzonymi gablotkami, ukrytymi w zapomnianych wnękach korytarzy. Konkurs pokazuje, że z pamięci o szkolnym patronie można uczynić ciekawą, nowoczesną ekspozycję, która nie tylko przyciągnie uwagę uczniów, ale stanie się też wizytówką szkoły. Fundacja specjalną uwagą darzy te izby, których patroni przyczynili się do walki o niepodległość Ojczyzny. Projekt niesie również dodatkową wartość dydaktyczną. Do pracy nad nowymi miejscami pamięci zostaną bowiem także zaangażowani sami uczniowie szkół. Podczas warsztatów i zajęć prowadzonych pod okiem znakomitych architektów wnętrz uczniowie poznają podstawowe zasady związane z selekcją materiałów historycznych, ekspozycją treści i budowaniem narracji.
Patroni bliżej ucznia
Konkurs adresowany jest do szkół, które już mają izby pamięci, a także tych, które zamierzają takie izby stworzyć. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać już tylko do 25 listopada. Szkoły, które pragną dołączyć do projektu muszą wysłać list motywacyjny na adres [email protected], a w nim: informacje o patronie, opis techniczny pomieszczenia, w którym znajduje się lub będzie otworzona izba pamięci, a także opis materiałów już w izbach zgromadzonych.
Udział szkół w konkursie to znakomita szansa, by wspólnie zamienić zapomniane szkolne gabloty w nowoczesne i atrakcyjne miejsca, godne pamięci naszych patronów.
Komunikat PGZ