20 października 2017 roku na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej odbyła się uroczysta inauguracja niestacjonarnych studiów podyplomowych z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej. W wydarzeniu udział wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki oraz reprezentujący Zarząd PGZ prezes Błażej Wojnicz (na zdjęciu) i członek zarządu Robert Gut.
Bolączką polskiego przemysłu zbrojeniowego był brak dobrych i dobrze wykształconych kadr, te studia są doskonałym krokiem do rozwiązania tego problemu – powiedział do uczestników spotkania prezes PGZ Błażej Wojnicz. Podkreślił, że głównym zadaniem menedżerów jest znajdowanie rozwiązań i produktów, które odpowiadają na potrzeby rynku. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zdobywać nowe zamówienia. – Słuchacze tych studiów otrzymają wiedzę pozwalającą efektywnie, skutecznie i z korzyścią dla polskiego państwa prowadzić przedsiębiorstwa – dodał.
Studia podyplomowe „Zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej” są zorganizowane i prowadzone przez akademicki Instytut Zarządzania (Wydział Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj) przy dużym zaangażowaniu podmiotów i ekspertów specjalizujących się w obszarze studiów, m.in. z: Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji MON, Centrum Certyfikacji Jakości WAT oraz należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A., modelowego przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego.
Inicjatorem i pomysłodawcą studiów jest obecny na inauguracji sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki. Program studiów skonstruowany został w sposób wykorzystujący synergie różnych środowisk: naukowych, wojskowych i biznesowych. Znajdują się w nim zarówno zajęcia teoretyczne, jak praktyczne, w tym m.in. wykłady przedstawicieli kadry menedżerskiej spółek zbrojeniowych (w tym wchodzących w skład PGZ) oraz wizyty studyjnych w przedsiębiorstwach.
Polska Grupa Zbrojeniowa współpracuje obecnie z kilkunastoma polskimi uczelniami wyższymi. Przedmiotem współpracy jest kooperacja pomiędzy Grupą PGZ i poszczególnymi ośrodkami naukowymi w zakresie prowadzenia wspólnych prac nad nowymi technologiami przeznaczonymi do wykorzystania w produkcji wojskowej oraz cywilnej. Współpraca obejmuje również możliwość kooperacji przy komercjalizacji już wypracowanych rozwiązań, wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektów badawczych i rozwojowych czy promowania wyników prowadzonych prac w środowiskach naukowym i biznesowym. Umowy dotyczą także wspólnej organizacji staży i praktyk zawodowych w spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także otwierają perspektywę tworzenia nowych specjalności oraz nowych kierunków studiów wyższych i podyplomowych.
Komunikat PGZ