Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Najstarsze na świecie miejsce kultu

Archeolodzy amerykańscy już w 1964 roku uznali, że wzgórze Göbekli Tepe znajdujące się w południowo-wschodniej Turcji, nie wygląda na dzieło natury. Ale dopiero 30 lat później naukowcy weszli na jego teren i rozpoczęli prace. Jakież było ich zdziwienie, gdy zamiast spodziewanej nekropolii z czasów bizantyjskich, ich oczom zaczęły się ukazywać się megalityczne, regularnie ociosane bloki skalne z cudownymi rzeźbami zwierząt.

Do tej pory udało się zbadać najwyżej pięć procent całego terenu. Archeolodzy doszli do wniosku, że jest to najstarsze ludzkie sanktuarium, szacując jego wiek na ok. 12 tysięcy lat. Megalityczne słupy ważą ponad kilkadziesiąt ton, a wokół nich znajdują się liczne pomieszczenia, gdzie z kolei znaleziono mniejsze statuetki, posągi, tysiące kości zwierząt i ludzi. Przerażające było odkrycie trzech fragmentów czaszek ludzkich, na których ktoś wykonał dziwne nacięcia.   

„To są głębokie nacięcia, ale jakby niedbałe. Ktoś chciał zrobić nacięcie, ale nie w dekoracyjny sposób" – wyjaśniła Julia Gresky, niemiecka archeolog prowadząca prace w Turcji. Odkopano też posąg klęczącej postaci trzymającej ludzką głowę.

Gresky stwierdziła, że ktoś najpierw usunął ciało, a następnie wyrył w kości ostrym narzędziem głębokie, proste rowki biegnące od przodu do tyłu i dzielące twarz na pół. Te nacięcia powstały po śmierci człowieka. Czy były to ofiary składane bogom? Na to pytanie nie ma ciągle odpowiedzi.

Obiekty znajdujące się w Göbekli Tepe są starsze niż ceramika, metalurgia, pismo lub koło. Powstały przed początkiem czasami rolnictwa i hodowli zwierząt. Jednak ok. 8000 r. p.n.e. zostały celowo zasypane i zniknęły na wiele tysięcy lat pod warstwą ziemi i kamieni.

 



Źródło: niezależna.pl

#Göbekli Tepe #kultura megalityczna #zagadkowe budowle #prace archeologiczne

Magdalena Łysiak