Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Helsinki dokupują granatniki NLAW

Siły Zbrojne Finlandii w ramach kontraktu z 2015 roku podpisanego z Saab Defence skorzystały z opcji zakupu dodatkowych zestawów przeciwpancernych Next Generation Light Anti-tank Weapon (NLAW). Saab poinformował że dostawa ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.

saab

NLAW jest naramienną jednostrzałową wyrzutnią typu fire-and-forget. Oprócz standardowego trybu w którym pocisk trafia bezpośrednio w cel, jest dostępny również tryb Overfly Top Attack (OTA). W tym przypadku pociski wystrzelone atakują cel od góry w miejscu, gdzie jest najmniej chroniony. NLAW łączy zalety lekkich granatników przeciwpancernych oraz zaawansowanie większych systemów. Za sprawą tej broni pojedynczy żołnierz jest w stanie zniszczyć dowolny czołg w zasięgu od 20 do 800 metrów. Dzięki temu że granatniki NLAW wykorzystują głowicę odłamkowo-burzące jak i kumulacyjne mogą razić zarówno wrogie umocnienia, siłę żywą wroga oraz cele opancerzone. Ponadto z NLAW bez przeszkód można korzystać w obiektach zamkniętych. Kolejną zaletą jest jej relatywnie niewielka waga wynosząca około 12.5 kg oraz to że po wystrzeleniu można granatnik wyrzucić.

Fińskie Siły Zbrojne podpisały pierwszy kontrakt na dostawę NLAW już w 2007 roku. -Zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie przeciwpancernymi pociskami kierowanymi NLAW w ostatnich latach czego dowodem jest dodatkowe zamówienie ze strony Fińskich Sił Zbrojnych - oświadczył Görgen Johansson z Saab Dynamics.

 



Źródło:

#Finlandia #Szwecja #granatniki

PKR