W I półroczu 2020 r. zgłoszono ponad 24 tys. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 30 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. - podał w czwartek GUS. Zmniejszył się również wskaźnik wypadkowości, czyli liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących - z 2,54 do 1,77.
GUS poinformował, że w I półroczu osoby poszkodowane w wypadkach śmiertelnych stanowiły 0,2 proc. wszystkich osób poszkodowanych (analogicznie jak w I półroczu 2019 r.), zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 14 proc.) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 30 proc.).
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim i opolskim, a najniższy w mazowieckim, małopolskim i podkarpackim.
Jeśli chodzi o rodzaje działalności gospodarczej, najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie; dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna, natomiast najniższy w sekcjach: informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa.
Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było zderzenie lub uderzenie w nieruchomy obiekt (31 proc.), w dalszej kolejności uderzenie przez obiekt w ruchu i kontakt z przedmiotem ostrym.
Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy było nieprawidłowe zachowanie się pracownika (było tak w 61 proc. zgłoszonych przypadków). Większość poszkodowanych (79,5 proc.) doznało urazu kończyn.
GUS podał, że dane obejmujące okres całego 2020 r. będą opublikowane w listopadzie 2021 r.