Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. "Na pracy tych osób opiera się cały Kościół"

Od 1997 r. przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego jest jednocześnie Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Tego dnia osoby poświęcone Bogu - siostry zakonne, zakonnicy, członkowie instytutów, dziewice konsekrowane i wdowy poświęcone Bogu oraz pustelnicy i pustelnice - gromadzą się na uroczystej mszy św. z biskupem diecezji, w czasie której odnawiają swoje śluby: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił papież Jan Paweł II.

Reklama

"Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo"

- napisał Jan Paweł II w wydanej w roku 1996 posynodalnej adhortacji apostolskiej "Vita consecrata" o życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i świecie.

W Polsce jest 31 tys. osób konsekrowanych.

"W 105 żeńskich zgromadzeniach zakonnych tzw. czynnych żyje 16 764 siostry w 2071 domach obecnych we wszystkich diecezjach. Ponadto 1 866 sióstr pracuje poza granicami Polski - z tego na Wschodzie jest 300 zakonnic, w krajach misyjnych 662 siostry, zaś reszta - 1062 posługuje w innych krajach" - poinformowała Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Według danych z 31 grudnia 2019 r. Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce zrzeszającej 59 zgromadzeń "w Polsce jest 11 173 zakonników. W kraju przebywa ich 8182, zaś za granicą pracuje 2991. Wśród nich są zarówno zgromadzenia czynne, jak i kontemplacyjne np. kameduli.

We wszystkich klasztorach kontemplacyjnych w Polsce jest ok. 1270 mniszek, które mieszkają w 83 domach zakonnych. Z tego 6 klasztorów, w których żyje 60 mniszek - nie należy do Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. Wszystkie klasztory należą do 13 rodzin zakonnych.

Inną formą życia konsekrowanego są instytuty świeckie. Obecnie w Polsce jest ich 34 i żyje w nich ponad 1000 osób, z czego większość stanowią instytuty żeńskie. Instytut Świętej Rodziny ma dwa autonomiczne kręgi – mężczyzn, do którego należą kapłani i mężczyźni konsekrowani oraz krąg kobiet.

Według danych statystycznych za rok 2020 przekazanych przez biuro prasowe Episkopatu, w Polsce żyje także 338 dziewic konsekrowanych, 361 wdów poświęconych Bogu, 3 wdowców, 1 pustelnik i 8 pustelnic. Są to formy istniejące w Kościele od pierwszych wieków. Zanikły wraz z powstaniem zakonów. Po Soborze Watykańskim II widać ich wyraźne odrodzenie. 

Na pomoc chorym, cierpiącym i zapomnianym

Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP klaretyn bp Jacek Kiciński w liście do konsekrowanych wskazał na znaczenie Słowa Bożego, które - jak zaznaczył - "sprawia, że każde wydarzenie, nawet trudne, nabiera sensu i może nas przybliżyć do Boga i drugiego człowieka".

Zwracając uwagę, że wiele osób doświadcza dziś głębokiego kryzysu wiary lub porzuca wspólnotę Kościoła napisał, że "wspólnoty zakonne stają się swego rodzaju źródłami światła w świecie pogrążonym w ciemności rozproszenia".

Podkreślił, że "ostatni czas, naznaczony dramatem pandemii, stał się dla wielu próbą wiary, a zarazem sprawdzianem wzajemnej odpowiedzialności za siebie".

"W tej przestrzeni nie zabrakło obecności osób konsekrowanych, którzy spieszyli i spieszą z pomocą potrzebującym, chorym, cierpiącym, osamotnionym, ubogim i zapomnianym"

– napisał.

Tylko na samym początku pandemii 377 sióstr posługiwało we wszystkich województwach w związku z brakami personalnymi. Dodatkowo 483 siostry pracowały na co dzień w placówkach medycznych, pomocy społecznej i opiekuńczo-wychowawczych.

Z powodu braków kadrowych w szpitalach pracę podjęły wówczas 63 siostry; w hospicjach - 6 sióstr, w DPS lub ZOL samorządowych i Caritas - 69 sióstr; w DPS, ZOL jako dodatkowy personel - 207 sióstr; w placówkach opiekuńczo-wychowawczych - 32 siostry.

Żeńskie zgromadzenia zakonne prowadzą w Polsce m.in. szpital z 84 łóżkami; 37 zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych dla 2600 osób; cztery zakłady rehabilitacyjne; 56 domów pomocy dla dzieci i młodzieży dla ponad 3800 osób; 60 domów pomocy społecznej dla dorosłych - dla ponad 4300 osób; osiem placówek całodobowej opieki dla chorych i niepełnosprawnych - ok. 160 osób; 30 prywatnych domów opieki dla osób starszych i chorych - ok. 1000 osób; siedem domów dla matek z małoletnimi dziećmi – 72 osoby; 80 stołówek dla bezdomnych i punktów wydawania żywności; 120 placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży specjalnej troski, sierot naturalnych i społecznych dla 1700 osób oraz 80 świetlic środowiskowych dla 2700 dzieci i młodzieży.

"Kościół opiera się na ich pracy"

Za posługę osób konsekrowanych podziękował również metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

- Dziękujemy przede wszystkim za ich modlitwę, za pracę duszpasterską, za włączanie się we wszystkie programy duszpasterskie Kościoła, za to umiejętne towarzyszenie wszystkim księżom diecezjalnym, którzy chętnie odwołują się do ich pomocy i w dużej mierze mogą także funkcjonować dzięki ich pracy

 – powiedział abp Gądecki w przesłaniu przekazanym przez biuro prasowe Episkopatu.

Hierarcha podkreślił, że Kościół w dużej mierze opiera się na pracy osób konsekrowanych.

"Życzę, aby ten rok przyniósł jak najobfitsze owoce duchowe osobom życia konsekrowanego oraz żeby sprowokował dojrzewanie Kościoła, które następuje po chrzcie świętym u każdego osobiście i w całej społeczności Kościoła" - powiedział abp Gądecki. Wyraził jednocześnie nadzieję, że "to wszystko też przełoży się ostatecznie na życie naszej Ojczyzny i na poziom tego życia".

Reklama