Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dziś 103. rocznica objawień fatimskich. Rektor sanktuarium: To smutne obchody

Dzisiaj 103. rocznica objawień fatimskich. Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Fatimy przypomniał, że "orędzie Matki Bożej jest nieustannie aktualne".

Sanktuarium w Fatimie
Sanktuarium w Fatimie
pixabay.com/pcdazero

W dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Fatimy metropolita łódzki sprawował mszę świętą w archikatedrze łódzkiej.

- To orędzie Matki Bożej jest nieustannie aktualne i ciągle odkrywamy jego aktualność. Ojciec Święty Franciszek zwraca naszą uwagę na wymiar pokutny tego orędzia

- mówił w homilii arcybiskup Ryś.

 

 

13 maja katolicy na całym świecie wspominają Najświętszą Maryję Pannę z Fatimy na pamiątkę wydarzeń z 1917 roku, które miały miejsce w tej portugalskiej miejscowości. Trojgu dzieciom, miejscowym pastuszkom, objawiła się tam Matka Boska. Wizje spisano. Uznano to za cud. Z czasem upowszechnił się kult Matki Boskiej Fatimskiej. Co roku pielgrzymują do Fatimy setki tysięcy wiernych.

Troje wizjonerów, którym objawiła się Matka Boska z Fatimy opowiedziało o swoich objawieniach. Nazwano je 3 tajemnicami fatimskimi. Dopiero po latach ujawniono zapisy wizji. Dotyczyły wybuchu II wojny światowej i upadku komunizmu. Trzecia tajemnica to zapowiedź próby zamachu na papieża Polaka Św. Jana Pawła II, którego właśnie 13 maja 1981 roku dokonał turecki terrorysta. W 10. rocznicę nieudanego zamachu, Jan Paweł II pojechał do Fatimy, aby podziękować matce Boskiej za ocalenie.

Już we wtorek wieczorem w sanktuarium maryjnym w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się pierwsze w historii uroczystości upamiętnienia objawień maryjnych bez udziału wiernych. Ich brak wynika z obostrzeń z powodu epidemii koronawirusa.

Jak powiedział rektor sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas, tegoroczne uroczystości 103. rocznicy początku objawień są smutne, ponieważ odbywają się bez udziału pielgrzymów.

Rektor sanktuarium zaznaczył, że władze tego miejsca kultu zaproponowały wiernym udział w modlitwie ze swoich domów i “duchowe łączenie z Fatimą”, gdzie we wtorkowych uroczystościach bierze udział niewielka, kilkudziesięcioosobowa grupa duchownych oraz osób z oprawy liturgicznej.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#abp grzegorz ryś #Najświętsza Maria Panna z Fatimy #objawienia fatimskie

maa