W KPRM w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Mateusza Morawieckiego podpisane zostało w środę memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm.
Prezydent Ukrainy składa dzisiaj oficjalną wizytę w Polsce. Wołodymyr Zełenski przed południem spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie w KPRM - z premierem Mateuszem Morawieckim.
W obecności prezydenta Zełenskiego i premiera Morawieckiego podpisane zostały dwa dokumenty: memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm.
Jak wskazał Michał Dworczyk, Ukraina kupi od Polski 150 Rosomaków, 3 moduły moździerzy Rak i 100 Piorunów.
🇺🇦 kupuje od 🇵🇱 zakładów 150 Rosomaków, 3 moduły kompanijne samobieżnych moździerzy RAK, 100 Piorunów. Wierzymy, że po wojnie polski świetny sprzęt wojskowy będzie w wielu przypadkach podstawowym wyposażeniem armii UA. 👍👍 @MorawieckiM, @mblaszczak, @SasinJacek. 🇵🇱🤝🇺🇦 pic.twitter.com/RWf4FzN5nD
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) April 5, 2023
Później prezydent Zełenski i premier Morawiecki podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak.
W oświadczeniu po spotkaniu z polskim premierem, prezydent Ukrainy podkreślił, że rozmowy zaowocowały powstaniem "pakietu dla ukraińskiego wojska, dla obrony wolności Ukrainy, Polski i całego świata".
"To bardzo ważne, by ci, którzy są w okopach, gdzie jest tak gorąco, na wschodzie i południu Ukrainy, wiedzieli, że tutaj w Warszawie umówiliśmy się, że dodamy wszystkim żołnierzom więcej siły - ta siła jest nam bardzo potrzebna" - mówił Zełenski, dziękując Morawieckiemu za wsparcie i współpracę.
Prezydent Ukrainy wymienił, że chodzi o dostawy polskich wozów bojowych Rosomak, a także systemów Rak (moździerzy samobieżnych na podwoziach Rosomaków), a także "bardzo potrzebnych zestawów przeciwlotniczych Piorun". "Cudownie, że je robicie, to bardzo ważny produkt, który chroni ukraińskie życia. Razem z naszym braćmi podjęliśmy też dzisiaj decyzję o stworzeniu wspólnych zakładów dla produkcji broni i amunicji - nasz przemysł w tej branży będzie bardziej efektywny" - mówił prezydent Ukrainy.
Jak podkreślił, w kwestii wspierania Ukrainy "widać przywództwo Polski", np. w "koalicji czołgowej", przekazującej Ukrainie zachodnie czołgi Leopard 2. Zełenski podkreślił także konieczność stworzenia wraz z sojusznikami "koalicji awiacyjnej" na rzecz przekazywania Ukrainie samolotów bojowych.
🇵🇱 🤝 🇺🇦 Dokumenty podpisane w obecności premiera @MorawieckiM i prezydenta @ZelenskyyUa ⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 5, 2023
✔️ „Porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kal. 125mm.”
- podpisali wiceprezesi @PGZ_MESKO_SA Przemysław Kowalczuk i Marcin Ożóg oraz prezes „ARTeM”… pic.twitter.com/zBVgmIL2vG