Rozdział Kościoła od państwa – to zdaniem wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej Tomasza Siemoniaka jeden z wiodących „problemów”, który z pewnością znajdzie się w nowej partyjnej deklaracji ideowej. Okazuje się jednak, że problem rodzi… problem. Wystarczy tylko rzut oka na poprzednią deklarację PO, a tam... odwołania do konserwatywnych wartości i nauczania Jana Pawła II.
Tomasz Siemoniak, który kieruje pracami zespołu przygotowującego nową deklarację ideową Platformy Obywatelskiej już przewiduje tarcia w strukturach partii w związku z pomysłami, które mają znaleźć się w nowej deklaracji.
Już w grudniu Siemoniak sygnalizował możliwość wpisania postulatu o rozdziale Kościoła od państwa do nowej deklaracji ideowej. Wówczas wiceszef Platformy tłumaczył to tym, że Kościół na przestrzeni 20 lat… „zupełnie zmienił swoją pozycję”.
Jest mocny postulat realnego rozdziału Kościoła od państwa, natomiast podkreślamy to w dyskusjach, że nie chcemy być partią antyreligijną. Wielu członków PO to ludzie wierzący, natomiast przez te 20 lat Kościół zupełnie zmienił swoją pozycję i stał się elementem polityki w naszym przekonaniu złym.
- przekonywał w grudniu Siemoniak.
Siemoniak został zapytany w Radiu Wnet, czy w nowej deklaracji ideowej znajdzie się zapis o rozdziale kościoła od państwa, co budzi pewne emocje wśród polityków PO. Nie jest żadną tajemnicą, że poprzednia deklaracja, z 2001 roku, odwołuje się bowiem m.in. do nauki Jana Pawła II. Jak twierdzi Siemoniak, dla niektórych polityków może być to problem, ma jednak nadzieję, że politykom uda się dojść do porozumienia także i w tej kwestii.
Problem rozdziału kościoła od państwa z pewnością będzie zapisany w deklaracji ideowej, natomiast jak będzie zapisany, będzie to decyzja odpowiednich władz. My na pewno przedstawimy dobrą, uzgodnioną ze wszystkimi rekomendację. Nie sądzę, aby ten temat nas specjalnie poróżnił
- powiedział Siemoniak.
W deklaracji ideowej PO z 2001 roku w punkcie czwartym czytamy:
„Zdolność człowieka do inicjatywy i przedsiębiorczości stanowi źródło bogactwa społecznego, zaś́ wolny rynek jest najbardziej skutecznym narzędziem wykorzystywania zasobów i zaspokajania potrzeb”. Te słowa Jana Pawła II, pochodzące z encykliki Centesimus Annus (IV, 32, 34), dobrze wyrażają̨ nasze przekonanie o wartości twórczego i aktywnego wysiłku człowieka w procesie gospodarczym. Nie na darmo Platforma postawiła sobie za cel uwolnić́ energię Polaków. Niestety, po 12 latach niepodległości, Polska znowu przestała doganiać́ uciekający w szybkim rozwoju świat. Polskę̨ ogarnia fala stagnacji i niewiary w przyszłość́. Główną̨ przyczyną jest paraliżowanie rozwijającej się̨ przedsiębiorczości i obywatelskiej inicjatywy przez biurokrację, złe prawo i grupowe interesy związków zawodowych. Nie ma innej drogi do szybkiego rozwoju i dobrobytu jak powrót do idei wolności. Nie ma innej skutecznej polityki gospodarczej – jak polityka konkurencji, ochrony własności prywatnej i twardego rozprawienia się̨ przez państwo z przyczynami paraliżu przedsiębiorczości.
- czytamy w deklaracji ideowej Platformy Obywatelskiej.
Wiceprzewodniczący PO był także pytany o planowane na sobotę spotkanie Platformy, podczas którego mają zostać przedstawione nowe pomysły programowe. Siemoniak nie chciał jednak zdradzać szczegółów.
Będzie bardzo dużo nowych pomysłów, a wyborcy ocenią, czy to jest całościowe, czy mniej całościowe. Wydaje mi się, że akurat czymś dobrym w polskiej polityce jest wyścig pomysłów i propozycji.
- powiedział.