Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Czy Hołownia zalegalizuje związki partnerskie? Kandydat odpowiedział na pytanie internauty

Szymon Hołownia, który będzie startował w wyborach prezydenckich, odpowiadał wczoraj wieczorem na pytania internautów. Zapytano go m.in. o legalizację związków partnerskich. Hołownia odpowiedział, że „jeśli w Sejmie znalazłaby się większość, a jeśli będę prezydentem, a większość przegłosuje ustawę, która zalegalizuje związki partnerskie dla osób tej samej płci, nie miałbym problemu z podpisaniem tej ustawy”.

Dziennikarz i publicysta odpowiadał na żywo na pytania użytkowników Facebooka, w ramach projektu „Rozmowy Polaków”. Hołownia ogłosił 8 grudnia w Gdańsku, że zamierza kandydować na urząd prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Zapowiedział także, że po Nowym Roku przedstawi program wyborczy.

Reklama

Hołownia był pytany przez internautów m.in. o pomysł na ułożenie stosunków z Rosją. Powiedział, że „to jest pytanie także do Rosji”.

„Słyszeliśmy ostatnio wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczące Polski i próby tworzenia zupełnie nowej historii nie tylko Polski, ale także Europy (…) i takiego typu zachowania są absolutnie niedopuszczalne”

– oświadczył dziennikarz.

Jego zdaniem „przy użyciu narzędzi, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej, będąc w strukturach europejskich musimy zdecydowanie i jasno zacząć domagać się tego, żebyśmy ze swoimi kompetencjami byli autorami wschodniej polityki UE”.

„Powinniśmy mieć z nią jak najlepsze relacje”

– podsumował.

Hołownia odniósł się także do zakupu przez Polskę samolotów F-35 od Stanów Zjednoczonych.

„Polska powinna dawno temu kupić F-35. Polskie lotnictwo taktyczne i myśliwskie musi zostać jak najszybciej wyposażone w jak najlepszy sprzęt. To jedne z ważniejszych ogniw obrony Polski”

– dodał.

Zdaniem Hołowni bezpieczeństwo to nie tylko wojsko.

"W XXI wieku bezpieczeństwo to też cyberbezpieczeństwo. To też nasze bezpieczeństwo w sytuacji, w której podejmujemy decyzje dot. rzeczywistości na podstawie fałszywych przesłanek. Serwuje nam się fałszywą rzeczywistość, mamy do czynienia ze zjawiskiem deepfake’u”

– wyjaśnił.

„Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w moim pomyśle będzie bardzo ściśle współpracować z prezydentem, będzie integralną częścią jego kancelarii, miejscem, które będzie nam pokazywało, jak żyć bezpiecznie, jak żyć w świecie, w którym istnieją różnorakie zagrożenia”

– mówił Hołownia.

Zapytany o związki partnerskie Hołownia powiedział, że „jeśli w Sejmie znalazłaby się większość, a jeśli będę prezydentem, a większość przegłosuje ustawę, która zalegalizuje związki partnerskie dla osób tej samej płci, nie miałbym problemu z podpisaniem tej ustawy”.

Hołownia ujawnił także, że z jego sztabem wyborczym współpracuje mówca motywacyjny Łukasz Krasoń, poruszający się na wózku inwalidzkim, który zdaniem Hołowni „pokazuje problemy osób niepełnosprawnych, a szczególnie problem z dostępem do rynku pracy”.

Hołownia zapowiedział spotkania z mieszkańcami miast w ramach jego podróży Polsce. 9 stycznia będzie w Łodzi, 10 stycznia w Bielsku-Białej, 11 stycznia w Sosnowcu, Krakowie i Kielcach.

Reklama