Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

BLIK wybrany do obsługi mObywatela. Odezwali się spiskowcy. Reakcja Cieszyńskiego i Jagiełły

BLIK został wybrany przez Bank Gospodarstwa Krajowego do obsługi płatności podatkowych i różnych opłat administracyjnych w aplikacji mObywatel. I od razu odezwali się oburzeni. Mają pretensje, że wybrano państwowy bank, zamiast prywatnej firmy? Zbigniew Jagiełło z rady nadzorczej BLIK wyjaśnił, że wyboru dokonano ze względu na popularność i niskie koszty użytkowania BLIKa.

mObywatel
mObywatel
gov.pl

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP), jej udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

BLIK został wybrany do rozliczania płatności w aplikacji mObywatel.

Z badań dotyczących tego, jakich usług Polacy chcą w mObywatelu wynikało, że jedną z najbardziej oczekiwanych jest możliwość dokonywania płatności za podatki i opłaty urzędowe. Obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania z wybranymi samorządami z całej Polski. Nasz model zakłada wykorzystanie polskiego standardu płatności, BLIKa, który obsługuje dziś ok 70% płatności online w Polsce oraz brak opłat dla obywatela i samorządu

– podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Dodał, że BLIK od zawsze był solą w oku wielkich firm rozliczających płatności. „Dziś do grona atakujących dołącza Money.pl” – czytamy we wpisie Janusza Cieszyńskiego.

Money.pl pisał, że minister cyfryzacji „bez przetargu wybrał operatora odpowiadającego za płatności podatków w aplikacji mObywatel”. Co ciekawe, ten sam portal w marcu 2023 informował właśnie, że „W mObywatelu już niedługo zapłacisz BLIKIEM”.

Zarzut dotyczy tego, że zamiast angażować prywatną firmę proponujemy, aby operatorem płatności był w 100% państwowy bank - BGK, a koszt transakcji dla Ministerstwa Cyfryzacji określi... samo ministerstwo na poziomie nie wyższym niż 5 groszy. Przyznacie, że to dobra pozycja negocjacyjna. Dla porównania w e-urzędzie skarbowym za płatność Blikiem obywatel płaci 12 groszy, a poprzez usługę Paybynet wykorzystywaną w govie, KRUSie i MF jeszcze więcej. Wplątanie w całość mojego Taty, który od listopada 2021 nie pracuje w BGK i nie brał udziału w tym procesie to zwykłe świństwo

– podkreślił minister.

Zbigniew Jagiełło z rady nadzorczej BLIK, także inicjator i współzałożyciel systemu BLIK tłumaczył, że „w związku ze swoją popularnością, a także niskimi kosztami użytkowania BLIK został wybrany przez BGK do obsługi płatności podatkowych i różnych opłat administracyjnych w aplikacji mObywatel”.

Przypomniał, że powstały prawie 10 lat temu Polski Standard Płatności BLIK umożliwia dokonywanie płatności za pomocą smartfona bezpośrednio z konta bankowego dowolnego banku w Polsce.

"Płatność jest natychmiastowa niezależnie czy odbywa się w internecie czy sklepie stacjonarnym. Umożliwia również przelewy z telefonu na telefon (P2P) czy wypłatę pieniędzy z bankomatu"

– wskazał.

Jak dodał, jest najczęściej wybieraną formą płatności w zakupach e-commerce.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Aplikację mObywatel można pobrać bezpłatnie ze sklepu Play (Adnroid) lub App Store (iOS).

Bank Gospodarstwa Krajowego działa w kraju i za granicą, ma przedstawicielstwa: w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. Wspiera m.in. eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza - informuje BGK.

 



Źródło: niezalezna.pl

#BGK #BLIK #mObywatel #cyfryzacja #janusz cieszynski

Michał Gradus